17 Nisan 2021 Cumartesi 20:53
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Halis Dokgöz´ün karikatürleri Schneidertempel´de sergilenecek

Karikatürist ve akademisyen Halis Dokgöz´ün karikatür sergisi 9 Aralık günü İstanbul Schneidertempel Sanat Merkezinde açılıyor.

Toplum 3014 görüntüleme
25 Kasım 2020 Çarşamba

 Karikatüre 1985 yılında başlayan Dokgöz’ün ilk karikatürü Kılçık dergisinde yayınlandı. Daha sonra karikatürleri Gırgır, Limon, Çarşaf, ArteFacto, Buduar, Cumhuriyet, Bizim Gazete, Hürriyet, Milliyet, Bir Gün, Radikal ve Sabah gibi pek çok gazete ve dergide yer aldı. Düzenli olarak Kılçık, Tıp Dünyası, Sendrom, Hiç, Fesat, Homur ve Hekim Forumu dergilerine çizdi. 2016 - 2018 yılları arasında Hürriyet Gazetesi Çukurova’da Metafor köşesinde günlük olarak karikatürleri yayınlandı. Karikatürleri Türkiye dışında Almanya, Fransa, İspanya, Belçika, Yunanistan, Romanya, Polonya, İran, Kıbrıs, Portekiz, Kırgızistan, Rusya, Azerbaycan, Hindistan, Güney Kore, Sırbistan ve Çin gibi ülkelerde yayınlandı. Katıldığı ulusal ve uluslararası yarışmalardan çeşitli ödüller aldı.

1989’da ‘Güneşin Girmediği Yere’ adlı ilk karikatür kitabını sırasıyla 2010 yılında Türk Tabipleri Birliği yayınlarınca ‘Çizgisel’, 2019 yılında Hürriyet Gazetesi’nde yayınlanan karikatürlerini ve son dönem çalışmalarını içeren ‘Metafor’ ve 2020 yılında ‘Karikatürlerle Çocuk Hakları Sözleşmesi’ kitabı izledi.

Bu arada ‘Jamim Mikadem – Orta ve Doğu Avrupa’dan Eski Yahudi Kartpostalları’ Sergisi Schneidertempel Sanat Merkezinde, 6 Aralık tarihine kadar devam ediyor.

II. Dünya Savaşı ile neredeyse tamamen yok edilen Orta ve Doğu Avrupa Yahudilerinin en güzel izlerini, yerleşim bölgelerini, gelenek ve göreneklerini yansıtan kartpostallar oluşan sergi, pazartesi günleri haricinde her gün 11.00 ile 18.00 saatleri arasında gezilebilir.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ