25 Ocak 2021 Pazartesi 19:40
2n14

İsraillilerin yarısı Biden´ın Filistinlilerle görüşmeleri tekrar başlatmasını istiyor

Bir kamuoyu göre, İsraillilerin yüzde 49´u, ABD´nin Seçilmiş Başkanı Joe Biden´ın 20 Ocak´ta göreve başlamasından sonra Filistinlilerle görüşmeleri tekrar başlatmasını istiyor.

Dünya 636 görüntüleme
25 Kasım 2020 Çarşamba

Araştırmayı gerçekleştiren sol eğilimli Cenevre Girişim Grubu Başkanı Gadi Baltiansky, “İsrail halkı kendi devletinden daha pragmatik ve ılımlı... İsrailliler Biden yönetiminin görüşmelere tekrar başlamasını, Filistinlilerin kendi aralarında uzlaşabilmeleri ve iki devletli çözüm için adım atmalarını istiyor. Hükümetin insanların istekleri doğrultusunda çalışmaya başlamasının vakti geldi” dedi.

Anket 16 - 17 Kasım'da, 18 yaş üstü 505 İsrailli katılımcı ile gerçekleştirildi. Katılımcılara, Biden'ın Filistinlilerle görüşmeleri ilerletmesini isteyip istemedikleri sorulduğunda, yüzde 49'u 'evet' derken, yüzde 36'sı 'hayır' ve yüzde 15'i ‘fikrim yok’ dedi. Katılımcıların sadece yüzde 33,5’i Biden'ın galibiyetinden memnun olduğunu belirtirken, yüzde 47'si memnun olmadığını, yüzde 20'si ise fikri olmadığını dile getirdi.

Katılımcıların yüzde 48'inin iki devletli çözümü desteklediğini söylemesiyle bu yönde desteğin hâlâ yüksek olduğu görüldü. Yüzde 11 tüm vatandaşların eşit haklar aldığı ‘tek devletli çözüm’ istediğini belirtirken aynı oranda katılımcı da Filistinlilere daha az hak verilen tek bir devlet tercih ettiğini belirtti. Yüzde 10 oranında katılımcı fikir beyan etmezken, yüzde 20 ankette sunulan seçeneklerin hiçbirini beğenmediğini ifade etti.

Suudi Arabistan ile varılabilecek bir normalleşme anlaşması için yerleşim inşaatlarını dondurmayı kabul edip etmeyecekleri sorulduğunda, katılımcıların yüzde 40'ı ‘evet’, yüzde 36'sı ‘hayır’ ve yüzde 24'ü ‘fikrim yok’ dedi. İsrail'in hangi ülkeyle anlaşma imzalamasını istersiniz sorusuna, yüzde 29 Suudi Arabistan, yüzde 28 Filistin, yüzde 11 Katar, yüzde 3 Kuveyt ve yüzde 2 Umman yanıtını verdi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU