18 Eylül 2021 Cumartesi 01:24
izmir marriot
izmir marriot

Dünya Sinagogları – TEMPİO MAGGİORE Dİ ROMA

Dünya 3311 görüntüleme
25 Kasım 2020 Çarşamba

Dori Grayf

İtalya'nın birleşmesinden kısa bir süre sonra, Roma’nın İtalya Krallığı'nın kontrolüne girmesinin ardından, 1870’te inşa edilmeye başlandı. Konumundaki önceki bina, getto sinagogu olarak kullanılıyordu.

Victor Emmanuel II daha sonra Roma Gettosunu dağıttı ve Yahudilere İtalyan vatandaşlığı verdi. Vincenzo Costa ve Osvaldo Armanni tarafından tasarlanan yapı, eski gettoya hakim olan Tiber Nehri kıyısında 1901 - 1904 yılları arasında inşa edildi.
Roma Büyük Sinagogunun modern ve ihtişamlı tarzı, şehrin diğer vatandaşlarına, özgürlüklerini göstermek ve kutlamak isteyen Roma Yahudi Cemaatinin bilinçli bir seçimidir.

13 Nisan 1986'da, Papa II. John Paul, Büyük Sinagog’ beklenmedik bir ziyaret gerçekleştirdi ve Roma’nın eski Baş hahamı Elio Toaff ile birlikte dua etti. Bu ziyaret, ilk yüzyıllardan beri, Katolik Kilisesi adına papanın bir sinagoga gerçekleştirdiği ilk ziyaretti. Bu jest, Katolik dünyası ile ve Yahudilik arasındaki ilişkileri geliştirmeye yönelik ilk adım olarak görüldü.

2010 yılında Roma Baş Hahamı Riccardo Di Segni, Papa XVI. Benedict'in ziyaretine ev sahipliği yaparken, Papa Francis ise 17 Ocak 2016'da sinagogu ziyaret etti.


Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel