11 Mayıs 2021 Salı 07:30
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

2019´da Avrupa´daki nefret suçlarının yaklaşık dörtte biri Yahudileri hedef aldı

Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi´nin açıkladığı verilere göre Avrupa kıtasında 1.311 Yahudi karşıtı olay yaşandı.

Dünya 2169 görüntüleme
26 Kasım 2020 Perşembe

Demokratik Kurumlar ve İnsan Hakları Ofisi ODIHR, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) ile ortaklaşa hazırladığı nefret suçlarıyla ilgili yıllık raporunda, Avrupa, Rusya ve Orta Asya'da kaydedilen 5.954 olay yaşandığını belirtti.

Yahudiler, Avrupa'daki nüfusun sadece yüzde birini oluştururken Yahudi karşıtı olaylar, geçen yıl Avrupa kıtasında kaydedilen nefret suçlarının yüzde 22'sini oluşturdu. 1.311 olayla antisemitizm, genel ırkçılık ve yabancı düşmanlığı kategorisinin (2.371 olay) ardından en fazla vakanın yaşandığı ikinci kategori oldu. Cinsiyetleri veya cinsel yönelimleri nedeniyle hedeflenenler (1.277 vaka) üçüncü en yüksek grubu oluştururken, onu Hıristiyanlar (573) ve Müslümanlar (507) vaka sayısı ile izledi.

Raporda kaydedilen bir Yahudi karşıtı olayda, Almanya'nın Berlin kentindeki otobüste bir kadın, İbranice konuşan başka bir kadının saçını ve şapkasını arkadan şiddetle çekti. Başka bir olayda ise, üzerinde gizli bıçak taşıyan Iraklı bir Müslüman kipa giyerek, haziran ayında Belçika’da Antwerp Sinagogu’na girmeye çalışırken görevliler tarafından yakalandı. Adam olaydan önce de antisemit hakaretlerde bulunmuştu.

Raporda, rakamların kesin olmadığı ve aslında Avrupa'da işlenen veya kaydedilen nefret suçlarının sayısından daha düşük olabileceğini belirtildi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU