18 Eylül 2021 Cumartesi 01:11
izmir marriot
izmir marriot

Amerika Yüksek Mahkemesi, New York´un sinagoglara yönelik COVID kısıtlamalarını kaldırdı

Yüksek Mahkeme, çarşamba günü gece geç saatlerde verdiği kararla, New York Valisi Andrew Cuomo tarafından konulan, ibadethanelere yönelik hükümet kısıtlamalarını kaldırdı.

Dünya 2308 görüntüleme
27 Kasım 2020 Cuma

Ortodoks Yahudileri Agudath Israel ve New York’un Brooklyn Bölgesi’ndeki Roma Katolik Piskoposluğu tarafından açılan iki davaya aynı anda karar veren mahkeme, New York'un "kırmızı bölgelerine" yüksek koronavirüs oranlarıyla yapılan kısıtlamalardan ötürü ibadethanelerin haksız bir şekilde ayrımcılığa maruz kaldığına karar verdi.

Verilen karar, Donald Trump'ın geçen ay tartışmalı bir şekilde atadığı Yargıç Amy Coney Barrett'in muhafazakarlara çoğunluk verdiği ilk karar oldu. Muhafazakâr yargıçlar, salgın kısıtlamalarının dini kurumlar için seküler kurumlardan daha katı olmaması gerektiğini düşünüyorlar.

Yargıç Neil Gorsuch konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Salgın pek çok ciddi zorluklar ortaya koyarken, Anayasa içki ve bisiklet dükkanlarını yeniden açıyor ancak kiliseleri, sinagoglar ve camileri kapalı tutuyordu. Bu artık geçmişte kaldı’’ ifadelerini kullandı.

Liberal yargıçlar, kısıtlamaların dini ayrımcılık teşkil etmediğini savundular. Baş Yargıç John Roberts, pandemi sırasında halk sağlığını koruma amaçlı kısıtlamaları kaldırmanın "önemli bir konu" olacağını belirtti.

Agudath İsrail'in başkan yardımcısı Haham Chaim Dovid Zwiebel perşembe günü yaptığı açıklamada, "Bu tarihi bir zaferdir." dedi. "Bu tarihi karar, dini uygulamaların ve dini kurumların, dine Anayasa'nın talep ettiği saygıyla davranmayan hükümet kararlarından korunmasını sağlayacaktır."

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel