3 Mart 2021 Çarşamba 15:07
vakko
vakko

Hanuka Bayramı 10 Aralık Perşembe akşamı başlıyor

Işıklarıyla, mumlarıyla, tüm aileyi bir araya getiren; mum yakma töreniyle, derin spiritüel mesajlarıyla Hanuka, Yahudilerin coşkuyla kutladıkları ve o dönem yaşanan mucizeleri hatırlayıp bunlar için Tanrı´ya şükranlarını dile getirdikleri neşeli, ışıl ışıl bir bayramdır.

Nazlı DOENYAS Kavram 9304 görüntüleme
2 Aralık 2020 Çarşamba

Hanuka zamanı gerçekleşen olaylara baktığımızda, II. Bet Amikdaş döneminde Yunanlıların Yahudilerin sünnet, Şabat, Roş Hodeş ve Tora öğrenimi gibi Yahudiliğin binyıllarca devam etmesini sağlayan, kimliklerini, özlerini oluşturan uygulamalarını devam ettirmelerini ölüm cezasıyla yasaklamalarını, bu şekilde onların maneviyatlarını yok etmeye, temellerini bozmaya çalıştıklarını görürüz. Kimliklerinin başka bir kültürün içinde erimesi karşısında sessiz kalmak yerine “Bu durumda ne yapabilirim?” sorumluluğuyla harekete geçen Haşmonay ailesinden Koen Matatyau ve Makabiler olarak bilinen beş oğlu, kısıtlı imkânlarla bir isyan başlatırlar. Yahudiler üç yıl, var güçleriyle savaşarak, onları manevi anlamda yok etmeye çalışan Yunanlılardan kurtulur. Bu zafer, Hanuka’da andığımız ilk mucizedir.

Hanuka’nın diğer bir mucizesi de Yunanlıların kutsiyetini ihlal ettiği Bet Amikdaş’ın savaş sonrasında Yahudiler tarafından geri alınıp temizlendikten sonra yeniden Tanrı hizmetine açıldığında gerçekleşir. Makabiler, tapınakta her gün yanan kutsal ateşi yakmak için gereken, saflığı bozulmamış sadece küçük bir kap zeytinyağı bulabilir. Bu yağ, kutsal ateşi sadece bir gün yakacak miktardadır. Kutsal ateş, bu küçük kap yağla mucize eseri tam sekiz gün boyunca yanar ve Yahudiler bu sürede yeni kutsanmış yağ üretebilir.

Bu tarihi zaferi ve yağ mucizelerini anmak için tüm dünya çevresinde Yahudiler sekiz gece boyunca her gece birer arttırarak bayram mumlarını yakar.

Işıklar Bayramı Hanuka, Yahudilikteki her bayram gibi, o dönem yaşanmış olayların sürekli değişen hayatımızın her dönemine uyarlayabileceğimiz faydalı ve derin mesajlar da içerir. Her akşam ailemizle hanukiya’nın etrafında o gecenin mumlarını dualar eşliğinde yakmak için toplanmadan önce Hanuka Bayramı hakkında akılda kalıcı kısa bilgileri ailemizle paylaştığımızda, bunlar üzerine konuşup fikir alışverişinde bulunduğumuzda, bayramın ailemizin her üyesi için daha da anlamlı olmasına katkıda bulunabiliriz.

Hanuka’nın ABC’si, Hanuka felsefesi, mumların duaları, Hanuka tatlıları, videolar, gerekli tüm bilgiler: http://www.sevivon.com/index.php?option=com_content&view=category&layout=blog&id=29&Itemid=107

https://www.aish.com/h/c/ht/48969531.html?s=lb#__RefHeading___Toc26462857

 

  • Katkıları için Rav İzak Peres’e teşekkür ederiz.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR