16 Mayıs 2021 Pazar 08:29
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

AB Yahudi düşmanlığıyla mücadele için harekete geçti

Avrupa Birliği antisemitizm ile mücadele amaçlı bir bildirge yayınladı. Bildirge, antisemitizme karşı mücadeleyi Avrupa´nın yürütme organının önceliği haline getirecek.

Dünya 1296 görüntüleme
3 Aralık 2020 Perşembe

Avrupa Birliği’nin bildirgesi, ‘‘Antisemitizm ‘Avrupa değerlerine bir saldırıdır’, her türlü antisemitizm, hoşgörüsüzlük, ırkçılık, Avrupa Birliği'nin üye devletlerinin değerleri ve amaçlarıyla uyumsuzdur. Ulusal ve kıtasal düzeyde kararlı bir eylemle ele alınmalıdır’’ ifadelerine yer verdi.

AB üye devletleri, "Yahudi yaşamını aktif bir şekilde koruma ve destekleme sorumluluğunu paylaştığını" doğruladı. Ayrıca, özellikle koronavirüs salgını bağlamında, Avrupa'da antisemitizmin arttığını, Yahudi karşıtı olaylarda ve nefret suçlarında artışın olduğunu bildirdiler.

Hazırlanan bildirge, üye devletleri, uygun güvenlik bilinci düzeylerinin sağlanması, güvenlik personeli ve kolluk kuvvetleri için özel eğitim, uygun önlemlerin eksiksiz uygulanmasını sağlamak amacıyla Yahudi toplumu ile sürekli görüşme halinde olmaya çağırıyor.

Bildirgede, Yahudi karşıtı nefret söyleminin çoğalması, özellikle de internette yayılmasıyla ilgili olarak, "İnternette işlenen suçlar, tıpkı çevrimdışı suçlar gibi cezalandırılmalıdır. Çevrimiçi ortamda yasadışı nefret söylemi ilgili yasal ve yasal olmayan çerçeveye göre internet servis sağlayıcıları tarafından derhal ve tutarlı bir şekilde kaldırılmalıdır" ifadeleri yer alıyor.

Bildirge ayrıca, "Eğitim araçlarındaki ilerlemeyi geliştirmek, uygulamak ve izlemek amacıyla Yahudi karşıtı olaylarla ilgili verilerin sistematik olarak toplanmasını ve Yahudi karşıtlığını önlemenin en önemli araçlarından biri olarak Holokost eğitiminin artırılmasını" talep ediyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ