16 Nisan 2021 Cuma 02:37
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Türkiye – İsrail ilişkileri masaya yatırıldı

Dünya 3661 görüntüleme
9 Aralık 2020 Çarşamba

Dış Politika Enstitüsü / Foreign Policy Institute Global Talks webinar serisinde, 7 Aralık Pazartesi günü Türkiye – İsrail ilişkilerini masaya yatırdı. ‘Türkiye-İsrail İlişkileri: Fırsatlar ve Zorluklar’ başlıklı toplantıya Dış Politika Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Bağcı’nın yönetiminde İsrail Maslahatgüzarı Roey Gilad, Büyükelçi Namık Tan ve Prof. İlker Aytürk konuşmacı olarak katıldı.

Konuşmacıların İsrail’in dış politikalarını anlatan konuşmalarının ardından İsrail-Türkiye ilişkileri ve gündeme dair sorular yanıtlandı. İki ülke ilişkilerinin detaylı olarak konuşulduğu online panel, yaklaşık üç saat sürdü.

Konunun uzmanları, hem Türkiye’nin hem de İsrail’in Akdeniz ülkesi olmasından yola çıkarak birbirlerine benzediğini, iki ülke arasında ilişkilerin bir an önce düzeltilmesi gerektiğine vurgu yaparak, ilişkilerin düzeltilme inisiyatifinin Dışişleri Bakanlığına geri verilmesi gerektiğini belirttiler. Türkiye – İsrail ilişkisinin ‘Filistin’ konusundan bağımsız gelişmesi gerektiği vurgulanırken, ilişkilerde yaşanan son on yıllık kayıp dönemin telafi edilmesinin gerekliliği dile getirildi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ