16 Mayıs 2021 Pazar 08:39
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Dijital programlar

Derya CERASİ Spor 11310 görüntüleme
9 Aralık 2020 Çarşamba

Ercan Taner gibi duayen bir spikerin, Mehmet Demirkol gibi polemikten ve kısır tartışmalardan uzak durmaya çalışan bir yorumcunun ayrıldığı yayıncı kuruluş Bein Sports bile, karşılaşmaların analizleri konusunda bana göre yetersiz kalıyor. Televizyondaki programlar, camiasına sevimsiz gözükmemek için takımın aleyhine bir şey söylemekten kaçınan yorumlar, “O hakem o kulüp başkanının dayısının komşusuymuş” gibi dedikodular etrafında dönüyor ve izlenme oranlar da düşüyor. Bu sebeple hem futbolda hem basketbolda takip etmeyi sevdiğim, dijital ortamlarda yayınlanan birkaç spor programından bahsedeceğim.

1.    Oyna Devam

Her ay düzenli olarak basılan Socrates’in, ‘Socrates Dergi’ isimli bir de YouTube kanalı bulunuyor. Spor dünyasının birçok önemli ismini bir araya getiren bu kanalda, birbirinden kaliteli programlar mevcut. İşte bunlardan biri de Mehmet Demirkol ve Kaan Kural’ı bir araya getiren ‘Oyna Devam’. Programda ikili hem futboldaki, hem basketboldaki o haftanın gelişmelerine yer veriyor. Mehmet Demirkol’un engin futbol bilgisi ile Kaan Kural’ın basketbol birikimi sayesinde, klasik yorumlardan çok kendi bakış açıları doğrultusunda farklı fikirler duyuyoruz. Her hafta yüklenen bu programı sporla çok da ilgisi olmayan kişiler bile keyifle izleyebilir. Zaman zaman eğitim sistemi eleştirisine, ‘Bir Başkadır’ dizi yorumuna ve zeki esprilere denk geliyoruz. Programın küçük bir bölümünde de tenis, Formula1 ve yüzme gibi diğer sporlara da değiniliyor.

2.    Tardini Büfe

Yine Socrates Dergi YouTube kanalında yayınlanan ‘Tardini Büfe’, en sevdiğim programlar arasında. S Sport’ta maç anlatımlarında ve programlarda yorumcu olarak görev yapan Emre Özcan, Tardini Büfe’nin de yorumcusu. Emre Özcan taktikler üzerine yorum yapmayı, doksan dakikayı saniye saniye inceleyerek dizilişlerin, oyuncu aksiyonlarının ve teknik direktör tercihlerinin neler getirdiğini veya götürdüğünü ortaya koymayı seven bir yorumcu. Bu sebeple benim de beğenerek takip ettiğim yorumculardan biri. Taktiksel analizler yaptığı, kendine ait ‘tardini.co’ internet sitesine benzer bir program ismi seçmiş ve o haftaki futbol maçlarının üzerine yorumlarını dile getiriyor. İngiltere, İtalya, Almanya ve İspanya liglerinin hepsini takip eden ve yorum yapabilme birikimine sahip Özcan, akıcı konuşması ile de dinlerken keyif veriyor.

3.    EuroStep

Socrates Dergi bünyesinde futbol ile alakalı olduğu kadar basketbolla da ilgili programlar mevcut. Bunlardan biri de, benim de severek takip ettiğim ‘EuroStep’. Uğur Ozan Sulak’ın moderatörlüğünü yaptığı, İbrahim Kutluay ve Alain Digbeu’nin yorumları ile katıldığı programda; haftanın Euroleague karşılaşmaları temsilcilerimiz Fenerbahçe Beko ve Anadolu Efes ağırlıklı olarak değerlendiriliyor. Karşılıklı zekice atışmaların olduğu ve basketbolun derinlemesine konuşulduğu bu programda, Avrupa basketbolundaki diğer gelişmelere de değiniliyor. Moderatör Uğur Ozan Sulak gerçekten basketbol birikimi üst seviyede olan insanlardan biri; İbrahim Kutluay hem oyuncu hem de yönetici olarak edindiği tecrübeler ışığında yorum yaparken, Alain Digbeu de Fransa’da doğmuş ve Avrupa kulüplerinde basketbol oynamış biri olarak fikirlerini dile getiriyor; bu da doyurucu bir program ortaya çıkarıyor.

4.    Ateş Arabaları

Duayen spiker Ercan Taner de Bein Sports’tan ayrıldıktan sonra bir dijital kanala katıldı. NutSpor isimli bu kanalda birçok spor programı yayınlanmaya başladı. Daha önce de Mert Aydın ile birlikte yaptıkları ‘Ateş Arabaları’ isimli programı bu kanal için çekmeye başladılar. Londra’da yaşayan Mert Aydın futbol ve olimpik sporlar konusunda geniş bir bilgi birikimine sahip. Ercan Taner de özellikle futbol ama yine olimpik sporlar için uzun yıllar spikerlik yapmış bir spor adamı. İkilinin çevrimiçi yöntemlerle bir araya geldiği ve spor olaylarını yorumladığı, anılarını paylaştığı ve film önerileri sunduğu bu program da izlemeye değer programlardan biri. NutSpor’un önümüzdeki dönemde nasıl ilerleyeceği, ne kadar kaliteli içerikler üretebildiği; dijital kanallardaki spor yayınlarının da geleceğini belirleyebilir.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ