28 Şubat 2021 Pazar 20:02
vakko
vakko

Sanatta kısa kısa

Tuna SAYLAĞ Sanat 5844 görüntüleme
9 Aralık 2020 Çarşamba

Yazar Metin Arditi ile edebiyat üzerine sohbet

Fransız Enstitüsünün online edebiyat sohbet platformu ‘Edebiyat Salonu’ Türkiye kökenli İsviçreli yazar Metin Arditi’yi ağırlayacak. 16 Aralık saat 19.00’da Zoom üzerinden gerçekleşecek buluşmada simültane çeviri olacak. Yiğit Bener tarafından sunulacak sohbete, yazarın 2021’de Yapı Kredi Yayınları tarafından yayımlanacak ‘Mon Père Sur Mes Epaules’ adlı kitabının çevirmeni Ayşenaz Cengiz de katılacak. Türkiye’den yedi yaşında ayrılan ve Cenevre’de yaşayan Metin Arditi, yirmiden fazla kurgu eser (roman, hikâye, oyun), edebi-felsefi denemeler kaleme aldı ve birçok ödül kazandı. Yazarın Türkçeye çevrilen tek romanı ‘Turquetto’ Can Yayınları’ndan çıktı.

Sohbete katılabilmek için https://www.ifturquie.org/etkinlik/salon-edebiyat-metin-arditi/ adresi üzerinden kayıt olmak gerekiyor.

 

Lara Kamhi, ‘Cityscape’ eseriyle ‘Istanbul the Lights’ projesinde

Çağdaş sanatçı ve yönetmen Lara Kamhi, ‘Cityscape’ adlı video çalışmasıyla, Çağdaş İstanbul Vakfının düzenlediği ‘Istanbul The Lights’ projesinde yer alıyor. İstanbul’un adını sanatla tüm dünyaya duyurmak üzere, 7 Aralık - 3 Ocak arasında gerçekleşen projeye, Kamhi’nin yanı sıra 54 sanatçı, elliden fazla eser ile katılıyor. Etkinlik kapsamında, ışık ve dijital enstalasyonları, dev heykeller ile büyük LED ekranlarda yeni nesil medya işleri, şehrin 59 farklı noktasında sergileniyor. Projenin küratörlüğünü CIF sanat ve kültür programları direktörü Ayça Okay, Contemporary Istanbul Plugin’in küratörü Esra Özkan ile Ha:ar ekibinden sanatçılar Hande Şekerciler ve Arda Yalkın üstlendi.

 

Hâlâ Hayattayım / I Am Still Alive 

Bozlu Art Project Mongeri Binası, ‘Hâlâ Hayattayım / I Am Still Alive’ başlıklı karma sergiye 26 Aralık tarihine kadar ev sahipliği yapıyor. Küratörlüğünü Özlem İnay Ertenin yaptığı sergi, ilhamını ünlü ressam Edvard Munch’un 1919 tarihli ‘İspanyol Gribi ile Otoportre’ ve ‘İspanyol Gribinden Sonra Otoportre’  isimli resimlerinden alarak, sonlu bir varlık olduğunu bilen insanoğlunun yaşamı boyunca süren var-kalma çabasını (conatus) günümüz perspektifinden sorguluyor. Sergiye katılan sanatçılar: Kerem Ağralı, Ali Alışır, İlgen Arzık, Sinan Demirtaş, Evren Erol, Tülay İçöz, Kazım Karakaya, Meliha Sözeri ve Gamze Taşdan.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU