14 Nisan 2021 Çarşamba 04:26
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

İsrail´den Mısır´a 10 yıl sonra ilk ziyaret

Netanyahu, 10 yıl sonra Mısır´a yaptığı ilk resmi ziyarette Mısır Cumhurbaşkanı es-Sisi ile görüşecek.

Dünya 1671 görüntüleme
10 Aralık 2020 Perşembe

Geçtiğimiz hafta, Maariv gazetesi isimsiz diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberinde, İsrailli ve Mısırlı yetkililerin Netanyahu’nun Mısır’a potansiyel ziyareti üzerine görüşmelerde bulunduğunu ve ziyaretin ülkeler arasındaki ekonomik ve ticari bağların iyileştirilmesine odaklanacağını belirtti. İsrail basınında çıkan haberlere göre, Başbakan Netanyahu'nun önümüzdeki günlerde Mısır’a yapacağı resmi ziyaret için hazırlıklar sürüyor.

Perşembe günü, İsrail Hayom gazetesi, Mısır Dışişleri Bakanlığı da dahil olmak üzere üst düzey Mısır kaynaklarının, Cumhurbaşkanı Sissi'nin Netanyahu'ya davetiye gönderdiğini ve önümüzdeki günlerde gitmeye hazır olduğunu doğruladığını bildirdi.

Bildirilen ziyarette, Biden'ın yaklaşan başkanlığı ve İran tehdidi ışığında ülkeler arasındaki ilişkileri ilerletme amaçlı bir girişimin yanı sıra İsrail'in BAE, Bahreyn ve Sudan ile yaptığı son tarihi normalleşme anlaşmaları sonrasında Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el Sissi ile bir toplantı yapacak.

Mısır, 1979 yılında İsrail ile barış anlaşması imzalayan ilk Arap ülkesi olmasına karşın, Mısırlılar arasında İsrail karşıtı duygular ve çoğunlukla halka açık olmayan kanallarda yürütülen ilişkiler yüzünden anlaşma soğuk bir barış olarak kaldı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ