28 Şubat 2021 Pazar 19:58
vakko
vakko

Kamala Harris´ten yürekleri ısıtan mesaj

ABD´nin en tepedeki siyasileri her yıl olduğu gibi Hanuka mesajları yayınladı fakat bu yıl ilk kez aralarında Yahudi bir aile üyesi bulunuyor.

Kültür 6669 görüntüleme
16 Aralık 2020 Çarşamba

Seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris’in Yahudi asıllı eşi David Emhoff Twitter’da, “Modern ailemizde en sevdiğimiz bayramlardan Hanuka” yazdığı ve eşiyle birlikte Hanuka mumlarını yaktığı bir video paylaştı.

Videoda Harris, Işıklar Bayramının neden en sevdiği bayram olduğunu açıklıyor. Hanuka kelimesini telaffuz ederken Kamala’nın ‘h’ sesini İbranicedeki gibi gırtlaktan çıkarması gözlerden kaçmıyor. Kamala Hanuka’nın karanlık olan yerlere ışık götürdüğü için en sevdiği bayram olduğunu belirtiyor. Bunu da Yahudi değerlerinden ‘Tikkun olam’ yani dünyayı tamir etmeye bağlıyor. Hanuka’nın ayrıca adalet ve tüm insanlığın haysiyeti için savaşmak, tüm dünyaya neşe yaymak ile ilgili olduğunu söyleyen Kamala’ya eşi David Emhoff katılıyor ve en güzelinin bunu aile, komşular ve toplumla paylaşmak olduğunu belirtiyor.

Sıra hanukiya’yı yakmaya gelince, Harris ‘Şamaş’ mumunu yakıyor ve Emhoff da bu mumu diğer mumu yakmak için kullanıyor.

Emhoff’un bir önceki evliliğinden olan Ella ve Cole, Kamala Harris’i kulağa Yidiş gibi gelen Momala -anne ve Kamala isimlerinin birleşimi - diye çağırıyorlar. 20 Ocak’ta Biden yönetimi iş başına gelince Emhoff, ABD tarihinde ilk Yahudi başkan yardımcısı eşi olacak. Harris bu göreve gelen ilk kadın olacak.

Seçilmiş Başkan Joe Biden’ın Hanuka kutlamasında ise İbraniceye yer vermesi dikkatleri çekti: Biden’ın ifadeleri şöyle: “Bu yıl işlerin biraz farklı göründüğünü biliyoruz ama umuyoruz ki önümüzdeki sekiz gece aile, sevgi ve ışıkla dolu olur. Hag Sameah.”

ABD Başkanı Donald Trump, “2 bin yıldan fazladır süren bu mum yakma geleneğinin kökleri sebat ve imana dayanır. Bu iki erdem Yahudi kültür ve inancının göstergesidir” sözleriyle Hanuka Bayramını kutlarken, İsrail ile birçok Arap devleti arasında yapılan normalleşme anlaşmalarının kendi yönetiminin başarıları olduğunun altını çizdi. Beyaz Saray, Hanuka’nın ilk gecesinde Fas Krallığı’nın İsrail ile ilişkilerini normalleştiren dördüncü Arap ülkesi olacağını açıklamıştı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU