25 Temmuz 2021 Pazar 18:41
Radisson

Litvanya, Yahudi geçmişini sinagog restorasyonlarıyla onurlandırıyor

Litvanya Hükümeti, aralarında Pakruojis şehrindeki ahşap sinagogun da bulunduğu çok sayıda sinagogu restore etti.

Dünya 1340 görüntüleme
21 Aralık 2020 Pazartesi

Litvanya hükümeti, daha çok Vilna Gaon olarak bilinen büyük Tevrat alimi Rabbi Eliyahu Ben Shlomo Zalman'ın doğumunun 300. yıldönümü şerefine 2020'yi "Vilna Gaon Yılı ve Litvanya'daki Yahudilerin Tarihi" ilan etti.

Litvanya'daki Yahudilerin tarihi birçok nesil öncesine dayanmaktadır. İbrani Üniversitesi Yahudi Sanatı Merkezi tarafından yürütülen bir araştırmaya göre, II.Dünya Savaşı'ndan önce Litvanya'da 1.000'e yakın sinagog vardı. Fakat şu anda yaklaşık 100 tanesi hala Litvanya'daki Yahudi tarihinin bir kanıtı olarak duruyor. Sinagogların çoğu savaş sırasında veya Litvanya Sovyetler Birliği'nin bir parçası olduğunda yıkıldı. Bazı binalar ancak takip eden on yıllarda çökerek hayatta kaldı. Yahudi Sanatı Merkezi'nden bir araştırma heyeti, Sovyetler Birliği'nin dağılmasından iki yıl sonra, 1993 yılında Litvanya'yı ziyaret ettiğinde, Yahudi miras alanlarının fena halde harap olduğunu gördüler. Beyaz Rusya, Ukrayna ve Moldova gibi tüm eski Sovyet cumhuriyetlerinde durum benzerdi.

Bununla birlikte, Litvanya'nın Yahudi bölgelerinin korunmasına yönelik tutumu son 30 yılda değişti. Eski sinagogların çoğu yenilendi ve kültür kurumlarına dönüştürüldü. Bugünlerde restore edilen sinagoglar Yahudi halkı tarafından Yahudi "kimliğini" sürdürmek için kullanılıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel