13 Nisan 2021 Salı 19:54
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

´Kayıp kabileden´ 250´den fazla yeni göçmen İsrail´e vardı

İsrail´in kayıp kabilelerinden geldiklerini iddia eden 9000´i aşkın kişiden oluşan Bnei Menaşe topluluğu Hindistan´ın kuzeydoğusundaki Manipur ve Mizoram eyaletlerinde yaşıyor, bu topluluğun 250 üyesi yeni bir hayat kurmak için bu hafta İsrail´e göç etti.

Dünya 1745 görüntüleme
22 Aralık 2020 Salı

Bnei Menaşe topluluğunun, MÖ sekizinci yüzyılda Birinci Tapınak döneminin sonunda sürgün edildikten sonra tüm dünyaya dağılmış olan İsrail'in Kayıp Kabileleri'nden özellikle Menaşe kabilesi soyundan geldiği belirtiliyor.

İsrail Göçmen ve Entegrasyon Bakanlığı ve Shavei İsrail örgütünün yardımıyla bu hafta İsrail'e giden 252 yeni göçmen, halihazırda ülkede bulunan 3.000 kişilik Bnei Menaşe topluluğuna katıldı. Havaalanında hızlı bir şekilde kontrol sürecinden geçtiler ve hükümetin COVID-19 düzenlemelerine göre karantinaya gönderildiler.

Shavei'nin kurucusu ve başkanı Michael Freund, "Hanuka bayramını ve yağ şişesi mucizesini kutlarken, 2.700 yıllık sürgünden sonra Bnei Menaşe'nin kayıp kabilesinin İsrail’e göçü, modern bir Hanuka mucizesidir" dedi. Michael Freund, "Yahudi halkı ve İsrail toprakları ile nesiller boyunca bağını sürdüren bu eşsiz topluluğun hikayesi güçlü ve ilham vericidir. Yakın zamanda kalan tüm Bnei Menaşe'nin de göç ettiğini görmeyi umuyorum" diye ekledi.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ