1 Mart 2021 Pazartesi 03:43
vakko
vakko

500. Yıl Vakfı Türk Musevileri Müzesinden Seçkiler: Okul diploması

Toplum 1802 görüntüleme
23 Aralık 2020 Çarşamba

1916 yılında David Avigdor'a ait okul diploması, Naim Güleryüz tarafından müzeye verildi. Söz konusu diploma müzenin ana katında görülebilir.

Yahudilerin  fakirlikten kurtulabilmesinin ancak dil, müspet ilim ve
teknik bilgi temellerine dayalı çağdaş bir eğitim sistemi uygulaması ile mümkün
olabileceği esasından hareket eden Alyans Okulları - Alliance Israélite Universelle (AUI) yöneticileri arasında, bu amaca ulaşabilmek için her toplumun, yaşamını sürdürdüğü ülkenin ana dilinde eğitilmesi gerektiğinin yararlarını savunanlara karşın en uygun dilin Fransızca  olduğu görüşünde olanlar çoğunlukta idi.

AIU’in kurduğu okullar zincirinin Osmanlı İmparatorluğu’ndaki ilk halkaları Bağdat ve Şam’da görüldü. Bu okullar daha sonra Volos, Edirne, Selanik, İzmir, İstanbul’un değişik semtleri, özetle Kavala’dan Safed’e, Üsküp’ten Kudüs’e, Manastır’dan Basra’ya çeşitli yerleşim merkezlerinde kuruldu. Ev işleri ve aile bilgisi (dikiş, nakış, yemek, bakım vs.) ağırlıklı kız okullarının yanında erkek okulları, meslek okulları, ziraat okulları ve Seminer (Ruhban Okulu) açıldı.
Cumhuriyet’in ilanı ve milli bir eğitim sisteminin yerleşmesi üzerine Haziran 1924’te Maarif Vekâleti (Milli Eğitim Bakanlığı) Yahudi okullarından, öğretime Türkçe veya ana dillerinde devam etme konusundaki tercihlerini bildirmesini isteyince yöneticiler Türkçe eğitimi seçti ve böylece tüm bu okulların Fransa’daki genel merkezle bağları sona erdi. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU