16 Nisan 2021 Cuma 02:26
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Macaristan BM´nin kaşerut kesime karşı kararını ´utanç verici´ olarak nitelendirdi

Dünya 681 görüntüleme
23 Aralık 2020 Çarşamba

Macaristan Başbakan Yardımcısı, Birleşmiş Milletler’in en yüksek mahkemesi olan Avrupa Adalet Mahkemesinin kaşerut kurallarına uygun hayvan kesimini yasaklamasını utanç verici olarak nitelendirirken, bu eleştirisiyle tarihi kararın uluslararası platformda yarattığı tartışmada ilk fikir belirten yetkili oldu.

Macaristan’daki sağ görüşlü Hristiyan Demokratik Halk Partisi lideri ve Başbakan Viktor Orban’ın partisi Fidesz’in koalisyon ortağı Başbakan Yardımcısı Zsolt Semjen, “Avrupa Adalet Mahkemesinin Belçika’daki kaşerut kurallarına uygun hayvan kesimini yasaklayan kararı din özgürlüğü ve Avrupa’daki Yahudi varlığının güvenliği adına bir utanç kaynağı, geleneksel Yahudi-Hristiyan değer sistemimizin topyekûn çöküşünün göstergesidir” dedi.

Pek çok Yahudi ve Müslüman grubun dilekçe vererek açtığı davanın karar gerekçesinde mahkeme, Belçika’da görev yapmış iki hükümetin de, 2019 yılında koydukları ve uyuşturulmamış hayvanların kesimini yasakladıkları kanun ile Avrupa Birliği İnsan Hakları hükümlerine karşı gelmediklerini açıkladı. Hayvanların kesim öncesi uyuşturulması gerek Yahudi, gerekse Müslüman dini kesim kurallarına uymuyor.

Merkezi Brüksel’de bulunan Avrupa Yahudi Birliği Başkanı Haham Menahem Margolin, Semjen’in sözlerini memnuniyetle karşılayarak, “Macaristan daima sözlerinin arkasında durmuştur” diye konuştu.

Macaristan Birleşik Yahudi Cemaatleri (EMIH) Başkanı Haham Şlomo Koves ise, yasağın zaten pandemi yüzünden gıda sıkıntısı çeken Belçika Yahudi Cemaati üzerinde yıkıcı bir etkisi olduğunu belirtti. Macaristan’da EMIH’in sahibi olduğu bir mezbaha, bu süreçte Belçika’daki kaşer et açığını bir miktar da olsa kapamak için yardımcı oldu.

Diğer Yahudi cemaat liderleri ve kurumları da yasaklama kararını şiddetle eleştirdiler. Avrupa Yahudi Kongresi Başkanı Moşe Kantor kararı trajik bulduğunu ve Yahudilere adeta adetlerinin artık hoş karşılanmadığını, buna bağlı olarak da Yahudilere artık kabul edilmediklerini anlattığını söyledi. 

Hollanda Baş Hahamı Binyomin Jacobs, merkezi Lüksemburg’da bulunan BM Mahkemesi tarafından alınan kararın, Avrupa’daki diğer mahkemelerin de davalrında benzer kararlar almasına sebep olabileceği konusunda uyardı.

Hollanda’da meclis 2011 yılında dini kurallara göre kesimi yasaklamış, bir sene sonra karar, dini gereklilikleri yerine getirme ve ibadet özgürlüğünü engellediği gerekçesiyle geri çekilmişti. Baş Haham Jacobs, yasak geri geldiği takdirde Ortodoks Yahudilerin ülkeyi terk etmek zorunda kalacaklarını 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ