28 Şubat 2021 Pazar 20:02
vakko
vakko

Suudiler antisemit ve anti-Siyonist içerikleri ders kitaplarından çıkartıyor

Dünya 1190 görüntüleme
23 Aralık 2020 Çarşamba

İsrail merkezli bir gözlem grubu geçtiğimiz hafta yayınladıkları bir raporda, önümüzdeki okul yılı Suudi Arabistan'da okutulacak ders kitaplarında antisemit ve anti-Siyonist içerikte belirgin bir azalma tespit ettiklerini açıkladı.

Rapor, İsrail'in BAE, Bahreyn, Sudan ve Fas ile diplomatik ilişki kurmayı kabul ettiği, İsrail ve Suudi Arabistan arasında olası bir normalleşmenin gündemde olduğu bir dönemde hazırlandı. Beyaz Saray'ın kıdemli danışmanı Jared Kushner geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada, İsrail ile Suudi Arabistan arasındaki normalleşmenin "kaçınılmaz" olduğunu dile getirmişti.

Eğitim materyallerini inceleyen IMPACT-se yaptığı açıklamada, "Son raporda, müfredata hoşgörülü yeni içerik eklendiğini görülmese de, saldırgan içeriğin önemli miktarda kaldırıldığı tespit edildi" ifadelerini kullandı. Kitaplarda, artık Müslümanların tüm Yahudileri öldüreceği savaşa dair dini bir referans bulunmadığı belirtildi. Bu referans, Müslüman dünyasındaki antisemit tutumların çoğunun temelini oluşturuyor.

Grup yaptığı açıklamada, İsrail'e yönelik tutumların "daha dengeli ve hoşgörülü" hale geldiğini belirtti. Bu duruma bir örnek olarak, İsrail’in var olma hakkını meşru kılan ‘Siyonist tehlike’ başlıklı tüm bir bölümün kaldırılmasına dikkat çekti. IMPACT-se “Bu duruma karşın İsrail karşıtı içerik müfredatta kalmaya devam ediyor” diye ekledi. 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU