17 Ekim 2021 Pazar 16:31
Op Dr Mücteba Gündüz

Suudi Arabistan – Katar anlaşması memnuniyetle karşılandı

Suudi Arabistan ile Katar arasındaki kara, deniz ve hava sınırlarının açılmasına ilişkin anlaşma, birçok kesim tarafından memnuniyetle karşılandı.

Dünya 953 görüntüleme
6 Ocak 2021 Çarşamba

Gerçekleşmesinde Trump'ın danışmanı ve damadı Jared Kushner'in payının büyük olduğu belirtilen anlaşma Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri ve Bahreyn'in, Katar'a 2017'den bu yana uyguladığı hava, kara ve deniz ambargosunu kaldırmasını, karşılığında ise Katar, üç Körfez komşusuna açtığı davaları geri çekmesini ve tarafların birbirine yönelik medyada yürüttükleri karalama kampanyalarına son vermesini içeriyor.

Anlaşmanın dünya kamuoyuna açıklanmasının ardından destek mesajları başladı. Türk Dışişleri atılan adımdan memnuniyetini belirtirken, "Başta Kuveyt olmak üzere, yürüttükleri arabuluculuk ve kolaylaştırıcılık faaliyetleriyle söz konusu kararın alınmasına katkı sağlayan uluslararası aktörlerin çabaları takdire şayandır. (…) Körfez İşbirliği Konseyinin stratejik ortağı olan ve Körfez bölgesinin güvenlik ve istikrarına büyük önem atfeden ülkemiz, bu istikametteki tüm çabaları desteklemeyi sürdürecektir" ifadelerini kullandı.

Birleşik Arap Emirlikleri, "Körfez birliğini yeniden sağlayacağımız tarihi bir zirvenin arifesindeyiz” yorumunu yaptı. ABD Dışişleri de, "Katar ile dörtlü grup arasında 3 yıldır devam eden anlaşmazlığın çözümü tüm Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) üyeleri ve ABD'nin menfaatine olacaktır" ifadeleriyle anlaşmaya desteğini gösterdi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental