18 Ocak 2022 Salı 23:26
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

İvo Molinas´ın da yazarları arasında yer aldığı ´İstanbul´un Renkleri´ kitabı raflarda

Kentte yaşayan sayıca az, farklı inanç gruplarını anlatan ´İstanbul´un Renkleri´ kitabı, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür AŞ Yayınlarından çıktı.

Sanat 7102 görüntüleme
6 Ocak 2021 Çarşamba

İstanbul’un renkleri olan tüm toplulukların yaşam döngülerini, uğraşlarını, kültürel kodlarını, dini ritüellerini ve tüm bunların tarihsel süreç içerisinde geçirdiği dönüşüm ile şehrin etnik ve kültürel zenginliğini okuyacağınız eserin editörlüğünü Saro Dadyan gerçekleştirdi. Cengiz Özkarabekir’in proje yönetiminde kitapta yer alan konular İstanbul’daki Ermeniler, Bulgarlar, Levantenler, Polonyalılar, Rumlar, Süryaniler ve Yahudiler…

Kitabın geniş bir yazar kadrosu var. Şalom Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İvo Vedat Molinas, Altan Öymen, Saro Dadyan, Püzant Akbaş, Rinaldo Marmara, Nazım Alpman, Ari Çokona, Sait Süsin, Mehmet Yüce, Cengiz Özkarabekir ve Sevecen Tunç’un birbirinden güzel yazılarıyla kitaba renk kattılar.

Kitabın kaleme alınma amacı şu sözlerle ifade ediliyor:

“İstanbul’daki azınlık halklarından söz edildiğinde ilk olarak Rumlar, Ermeniler ve Yahudiler akla gelir. Bu cemaatlerin dışında kalan gayrimüslim unsurlar genellikle ihmal edilir. Sadece tarihî metinlerde yahut medyada değil, gündelik sohbetlerde de çoğunlukla bu böyle...

Oysaki İstanbul’un renk paleti şaşılacak denli geniştir: Bulgarlar, Süryaniler, Polonyalılar, Latinler… Onlar da diğer topluluklar gibi ‘İstanbul’ kimliğinin ve İstanbul kültürünün kurucu aktörleridir. Elinizdeki kitap, öncelikle bu ihmalin yarattığı nahoş duyguları bir nebze de olsa hafifletmek ve İstanbul’un renkleri olarak nitelediğimiz tüm bu toplulukları ‘içeriden’ bir bakışla kavrayabilmek için kaleme alındı.

Bu ‘içeriden bakış’ İstanbul’un kadim sakinlerinin yaşam döngülerini, uğraşlarını, kültürel kodlarını, dini ritüellerini ve tüm bunların tarihsel süreç içerisinde geçirdiği dönüşümü anlamak; şehrin etnik ve kültürel zenginliğini tanımak için bizlere yeni bakış açıları kazandıracaktır. Onların bugüne taşıdıkları kültürel miras kadar ‘şimdi’ye dönük beklenti ve taleplerini öğrenmenin de birlikte yaşama kültürünü geliştirmemiz adına zaruri bir ihtiyaç olduğuna inanıyoruz.

Bu kitapta yer alan yazılarda anlatılan hikâyeler farklı ancak özlemler ortak…

Toplumsal kırılmalara, siyasi eşiklere gösterilen tepkiler farklı olsa da bugün için yükseltilen talep ve beklentiler ortak…

Günümüz İstanbul’u ağır bir nostalji yükünü sırtlanmış bir şekilde 21. yüzyıl boyunca ilerlerken, varlıklarını yadsımadan; ayrıştırıcı, dışlayıcı veya tektipleştirici tutuma maruz bırakmadan İstanbul’un tüm renklerini kucaklamamız gerekiyor… Çünkü kitap boyunca hissedilen ‘çok kültürlü, çok sesli İstanbul’ vurgusu, nostaljik bir güzelleme olmanın ötesinde bir değer taşıyor. İstanbul’un renkleri bugün hâlâ burada, bizlerle bir arada yaşıyor!”

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental