29 Temmuz 2021 Perşembe 18:10
Radisson

Soyadlarımız...MOARAF, YAEŞ, MODİANO, SULTANİ, YAEŞ

Naim A. GÜLERYÜZ Perspektif 4308 görüntüleme
13 Ocak 2021 Çarşamba

MOARAV- MOARAF

Bekhmohar soyadının (Şalom, 30 Haziran 2018) dolaylı bir akronim-türevidir. Behmoar’ın açılımı ‘ben kevod morenu arav’ olup Moarav’ın da açılımını ‘‘öğretmenim Rav’ anlamında ‘MOrenu ARAV’ şeklinde okumak gerekir.

Kaynaklar: Moaraf Ailesi ve Rav David Sevi’nin değerli katkılarıyla.

 

MODİANO

Modiano soyadının kökeni 20. yüzyılın başında İtalya’nın kuzeyinde Modena kenti olarak bilinirdi. Ancak daha sonraki dönemlerde Toskana bölgesinde ve 13. yüzyıldan beri bir Yahudi yerleşim merkezi olduğu bilinen Modigliano kentiyle ilintili olması ihtimali kuvvetlendi.  

Osmanlı’da Modiano Ailesine Selanik’te ve İstanbul’da rastlanmaktaydı.

Kaynaklar: Hatfutsot/211992.

 

SARANO

Beit Hatfutsot bu sözcüğü İspanyolca ‘dağ sakini, dağda yaşayan kişi’ anlamına gelen ‘serrano’nun bir değişkeni olarak ifade eder. Serrano da İspanyolca ‘sıra dağ’ anlamında ‘sierra’dan türemiştir.

Kaynaklar: Hatfutsot/137888.

 

SERERO - CERRERO

Sözlük anlamı ‘balmumu, mum (cera) imal eden, işleyen veya ticaretini yapan kişi’ olup bir meslek adı olarak bilinmektedir.

Kaynaklar: Laredo, 2/897.

 

SULTAN - SULTANİ

Türk Dil Kurumu ‘sultan’ sözcüğünün tarifini ‘özellikle Sünni hükümdarların kullandığı bir unvan, padişah’ ve de ‘padişahların erkek ve kız çocuklarıyla anne ve kardeşlerine verilen unvan’ olarak belirtir.

Yahudi soyadı olarak özellikle Kuzey Afrika kökenli olan Sultan’ın Sultani veya Ben Sultan ve kadın önadı olarak Sultana gibi değişkenleri mevcuttur.

Kaynaklar: www.sozluk.gov.tr; Hatfutsot/205999.

 

YAİŞ - YAİSH - YAEŞ - BENYEŞ

Yaish, ‘hayat, yaşayacak’ anlamında Arapça kökenli Yahya’nın (Şalom, 23 Eylül 2020) İbranice çevirisi ‘yihye’den türemiştir. Yurdumuzda genellikle Yaeş olarak görülür.

Ben öneki ile okunduğunda ‘Yaish’in oğlu’ demektir. Benaich, Beniesh, İbn Yaish ve benzeri değişkenleri olan bu soyadına yurdumuzda Benyeş olarak rastlanır.

Kaynaklar: Guggenheimer,92; Hatfutsot/231545

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel