13 Nisan 2021 Salı 19:31
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

İsrail Sağlık Bakanlığı Pfizer ile yaptığı aşı veri paylaşım anlaşmasını yayınladı

İsrail Sağlık Bakanlığı, aşılamasının erken ve yaygın kullanımı karşılığında Pfizer ile bir anlaşma yaptı. Anlaşma kapsamında İsrail, aşının insanlar üstünde etkisi hakkında şirkete ayrıntılar verecek. Sağlık Bakanlığı anlaşmanın tamamını web sitesinde yayınladı.

Dünya 1411 görüntüleme
18 Ocak 2021 Pazartesi

Bakanlığın kararı İsrail’de aşılananların mahremiyetinin ihlal edileceği gerekçesiyle eleştirilere maruz kaldı. Anlaşmanın ayrıntılarının açıklanmamasının şeffaflık eksikliği gösterdiğine dair görüşler de vardı.

Pfizer'in hangi verileri aldığını kesin olarak detaylandırılmadığı anlaşma, ‘araştırma hedeflerine’ hizmet olarak tanımlanıyor. Anlaşmada ayrıca İsrail'in Pfizer'a "İki tarafın rızasıyla nüfus bölümleri ve aşının etkinliği hakkında ek analizler" sağlayabileceği belirtiliyor.

Ancak anlaşma, İsrail tarafından Pfizer'a sağlanan verilerin 1981 İsrail Gizlilik Koruma Yasasına uyması gerektiğini açıkça belirtiyor. Pfizer verileri halk sağlığını iyileştirme dışında herhangi bir amaçla veya sigorta şirketleri tarafından ayrımcılığa izin verecek şekilde kullanamaz, herhangi bir hastayı ifşa edemez veya herhangi bir üçüncü şahsın bunu yapmasına izin veremez.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ