15 Haziran 2021 Salı 16:29
Mett Hotel
Mett Hotel

Fas´ta Arapçaya çevrilen ilk İbranice kitap: ´Mavi Gömlekli Kız´

Prof. Gabriel Bensimhon tarafından yazılan İsrail romanı ´Mavi Gömlekli Kız´, bu ay Fas´ta Arapçaya çevrilen ilk İbranice kitap oldu. Kitap yakında Fas kitabevlerinde satışa sunulacak.

Dünya 1548 görüntüleme
19 Ocak 2021 Salı

Yediot Kitapları tarafından 2013 yılında yayınlanan roman, Faslı göçmen bir çocuk ile Yahudi soykırımından kurtulan İsrail doğumlu bir kız arasındaki aşk hikayesini ve İsrail Devleti'nin ilk yıllarını anlatıyor.

Fas'ta doğan Bensimhon, "10 yaşında İsrail'e göç edene kadar Fas'ın Sefrou kasabasında büyüdüm. Bir akademisyen olarak, Fas kültürünü kapsamlı bir şekilde inceledim. Faslı bir Yahudi olarak, bir hayali gerçekleştirdiğimi hissediyorum. Eserlerimin memleketimde okunması büyük bir gurur kaynağıdır. Umarım İsrail-Fas arasındaki barış anlaşmalarının ardından başka İsrailli yazarların romanları ve eserleri de Fas’ta yayınlanır’’ ifadelerini kullandı.

Kitap, Bensimon'un edebiyat ve tiyatro alanındaki çalışmalarını takip eden ve araştıran Muhammed V. Üniversitesi'nden Prof. Mohamed Elmedlaoui tarafından seçildi ve öğrencisi Dr.Ayashi Eladraoui tarafından çevrildi.

Tel Aviv Üniversitesi Rektör Yardımcısı, Ortadoğu uzmanı Prof. Eyal Zisser, "Son zamanlarda Arap dünyasının İsrail'e ve kültürüne artan ilgiye tanık oluyoruz. Bunu Mısır ve diğer Ortadoğu ülkelerinde de gördük" dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental