13 Nisan 2021 Salı 20:15
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Filistinliler 14 sene aradan sonra sandık başına gidecek

Filistin Yönetimi Başkanı Mahmud Abbas, cuma günü bir kararname çıkararak Filistin genel seçimlerinin önümüzdeki yedi ay içinde yapılacağını duyurdu. Filistinliler 2006´dan beri ilk defa sandık başına gidecek.

Dünya 552 görüntüleme
20 Ocak 2021 Çarşamba

Abbas, 2009 senesinde dört yıllık görev süresi bittiğinden beri birkaç kez seçim sözü vermişti. Hem başkanlık hem de milletvekili seçim girişimleri, rakip El Fetih ve Hamas'ın anlaşmaya varamamaları yüzünden her seferinde başarısız oldu.

Uzmanlar, iki rakip arasındaki birçok anlaşmazlığın hâlâ çözüme kavuşmadığı gerçeğini hatırlatarak bu sefer de çıkan kararnameye şüpheyle baktıklarını belirtti. El Fetih ve Hamas liderleri seçimlerin detaylarını belirlemek için önümüzdeki günlerde Kahire'de buluşacak.

Cuma günü yayınlanan kararnameye göre, Kudüs’ün doğusu, Gazze ve Batı Şeria'da yaşayan tüm Filistinliler, 22 Mayıs 2021’de Filistin Yasama Meclisi seçimleri için sandık başına gidecek.

Abbas'ın rakibi olan Hamas terör grubu kararnameyi memnuniyetle karşıladı ve müzakerelerle varılan seçim tüzüğü şartlarına uyacağının güvencesini verdi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ