13 Nisan 2021 Salı 18:58
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Fransız bankacı Benjamin de Rothschild 57 yaşında hayatını kaybetti

İsrail´e COVID-19´la mücadelesi kapsamında 16 milyon sterlin (22 milyon dolar) bağışlayan Yahudi asıllı Fransız bankacı Benjamin de Rothschild 57 yaşında vefat etti.

Dünya 1209 görüntüleme
20 Ocak 2021 Çarşamba

1997 yılında babasının adını taşıyan ve dünya çapında 2.500'den fazla çalışanı olan İsviçre merkezli bir finans kurumu olan Edmond de Rothschild Group'u devralan De Rothschild'in Cuma günü İsviçre'nin Pregny kentindeki evinde kalp krizi sonucu hayatını kaybettiği açıklandı.

180 milyon dolar olduğu tahmin edilen De Rothschild’in serveti, dört kızı - Alice, Liv, Olivia, Naomi - ve Rothschild Grubunu uzun yıllardır birlikte yönettiği dul eşi Ariane'ya kaldı. Ariane, Yahudi olmamasına rağmen, İsrail'de bilimde kadınlarına yönelik ve Müslüman -Yahudi girişimciler arasında bağ kurmak için yapılan programları destekliyor.

Rothschild Ailesinin serveti, gettoda dünyaya gelen Mayer Amschel Rothschild'in Fransız bir asil olan Wilhelm IX'un bankacısı olduğu 18. yüzyıla kadar uzanıyor. Yaşlı Rothschild, muazzam servetini Londra, Paris, Frankfurt, Viyana ve Milano'da ayrı bankacılık hanedanlarını kuran beş oğluna pay etmişti. Ailenin zenginliği o dönemden beri devam ediyor.

Ailenin adı aynı zamanda bağışları ve hayırseverliği ile anılıyor. Rothschild bağışları, İsrail'de erken Siyonist yerleşimlerin kurulmasına yardımcı oldu. Aile hâlâ İsrail ve başka ülkelerde büyük miktarda bağışlar yapmaya devam ediyor.

Bugün ise, Rothschild adı sıklıkla antisemit komplo teorilerinde kullanılıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ