16 Nisan 2021 Cuma 06:05
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

UCLA Üniversitesinden Amerikan Yahudi Müziği Merkezi

Kaliforniya Üniversitesi, Los Angeles (UCLA), Amerika´daki Yahudi müziğinin tarihini keşfetmek için bir merkez açtı. Lowell Milken Amerikan Yahudi Deneyimi Müzik Merkezi, Milken Aile Vakfı´nın 6,75 milyon dolarlık bağışıyla desteklendi.

Dünya 1023 görüntüleme
21 Ocak 2021 Perşembe

Yahudi-Amerikalı bir iş adamı ve büyük hayırsever olan Lowell Milken, Yahudi Telgraf Ajansı'na verdiği demeçte, geçen ay açılan merkez için "Yahudi müziğinin keşfinde ulusal bir lider olmayı" hedeflediğini belirtti. Merkezin Direktörü Marc Kligman, ‘‘Amerikan üniversitelerindeki bazı bölümler akademik müzik çalışmalarına odaklanırken veya gelecekteki sanatçıları hazırlarken, bu merkez her iki işlevi birleştiren ilk kurum olacak’’ dedi.

Lowell Milken ayrıca Milken Yahudi Amerikan Müziği Arşivi'ni kurmuştu. Arşivde 600'den fazla kayıt, 200 sözlü tarih ve 50'den fazla albüm var, sömürgecilik döneminde Sefarad göçmenlerinin ayin ve ilahilerinden, Yidiş sahnesinin hitlerine, caz, blues ve rock dönemlerine kadar Amerikan müziğine Yahudilerin katkısını belgeliyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ