16 Mayıs 2021 Pazar 09:04
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Tunus Cumhurbaşkanlığı: ´´Cumhurbaşkanının antisemit söylemlerde bulunduğu doğru değil´´

Tunus Cumhurbaşkanlığı Bürosu, son ayaklanmalardan Yahudileri suçladığı iddialarına karşı Başkan Kays Said´i savundu.

Dünya 1087 görüntüleme
21 Ocak 2021 Perşembe

İsrail medyasında, Cumhurbaşkanı’nın Facebook'ta yayınladığı videoda Yahudileri suçladığı haberinin ardından, Tunus Cumhurbaşkanlığı Bürosu Said için “Herhangi bir dinin adını vermedi, yoksa aklı başında hiç kimse başkanı haklı olarak düşünemezdi” ifadelerini kullandı.

Tunus Cumhurbaşkanlığı Facebook sayfasına yüklenen videodaki bir tartışma sırasında Said’in, bölücü güçlerin işi olduğunu belirttiği protestoları Arapça kınadığı duyuldu. Sonrasında ise Said’in "Yahudiler" veya "al yahood" gibi bir ifade kullandığı düşünüldü.

Video, İsrail ile normalleşmeye karşı çıkan Said'in pazartesi günü başkent Tunus'un bir banliyösü olan Mnihla sakinleriyle ülkedeki ekonomik duruma ilişkin protestolar üzerine yaptığı görüşmeler hakkındaydı.

Ancak, Tunus'ta hükümeti eleştiren bir doğruluk kontrol platformu olan Falso yavaş hareket ve hızlandırma tekniklerini kullandı ve Said'in gerçekte "hal yahoon" dediğini öğrendi.

Olay, Cumhurbaşkanlığı Bürosu tarafından reddedilmeden önce, Avrupalı ​​Hahamlar Konferansı, Said'in antisemit olduğuna inandıkları bir açıklama yaptı.

Said, İsrail ile normalleşmeye karşı çıkmasına rağmen Tunus'taki El Ghriba Sinagogu'nu ziyaret etti ve birçok vesileyle ülkenin yaklaşık 2.000 kişilik Yahudi cemaatinin temsilcileriyle görüştü. Said’in nefret söylemiyle Yahudileri hedef aldığına dair hiçbir kaydı bulunmuyor.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ