16 Mayıs 2021 Pazar 09:44
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

COVID-19, 2020´yi çevrimiçi antisemitizm için verimli hale getirdi

Dünya Siyonist Teşkilatı, 2020´de ABD´de her gün bir Yahudi´nin saldırıya uğradığını, Almanya´da ise bu oranın her üç günde bir olduğunu belirtti. Yine de bu oranlar Yahudilere yönelik fiziksel şiddetin önceki yıllara göre azalmadığını gösterdi. Sadece koronavirüs salgını ve küresel karantina nedeniyle antisemitizmin sosyal medyaya kaydığını ortaya koydu.

Dünya 1209 görüntüleme
22 Ocak 2021 Cuma

ABD ve Almanya'daki antisemit sosyal medya içerikleri din temelinde Yahudileri hedef alırken, Fransa'da İsrail'i hedef aldı. 2020'de antisemitizm nedeniyle hiçbir Yahudi öldürülmedi. Ancak endişeler, pandeminin küresel baskısı ve antisemitizmi şiddetlendiren destekleyici atmosfer nedeniyle gerginlikler arttıkça bunun yakın gelecekte değişebileceği yönünde.

Hırsızlık, dini eşyaların kırılması ve mezar taşlarının yok edilmesi de dahil olmak üzere Yahudi miras alanlarındaki vandalizmde de artış oldu. 2020'de binlerce Yahudi karşıtı ve Holokost’u reddeden mesaj Twitter’da paylaşıldı. Öte yandan Youtube, Holokost inkâr içeriğini resmen yasakladı ve platformundaki Yahudi karşıtı içerikte bir düşüş gördü. Ekim 2020'de Facebook, Holokost ile bağlantılı olayları inkâr eden her türlü içeriği yasaklayacağını ve kaldıracağını duyurdu.

Arjantin'de Filistin yanlısı gerekçelerle Yahudi karşıtı olaylarda artış oldu ve küresel salgından İsrail'in sorumlu olduğu iddia edildi. Almanya'da da virüs nedeniyle Yahudi nefreti arttı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ