3 Mart 2021 Çarşamba 14:48
vakko
vakko

İsrailli araştırmacılar: ´´Yeni Akdeniz diyeti karaciğerde yağlanmayı azaltıyor´´

İsrailli araştırmacılar, geleneksel Akdeniz rejimini özel yeşillikleri içerecek şekilde değiştirerek karaciğer yağını önemli ölçüde azaltan bir diyet bulduklarını belirttiler.

Dünya 1297 görüntüleme
22 Ocak 2021 Cuma

Epidemiyolog Prof. Iris Shai, "Araştırma ekibimiz 20 yıldan fazla bir süredir titiz, uzun vadeli denemelerle, tam tahıllar, meyveler, sebzeler ve kabuklu yemişler açısından zengin Akdeniz diyetinin en sağlıklı beslenme olduğunu sonucuna ulaştı. Şimdi, bu diyette belirli değişiklikler yaparak karaciğer yağında büyük bir azalma sağlayabileceğimizi bulduk" ifadelerini kullandı.

Güney İsrail'de yapılan 18 aylık 294 katılımcılı bir araştırmada, katılımcıların üçte ikisi Akdeniz Diyeti yedi ve düzenli egzersiz yaptı. Benzer miktarlarda kilo verdiler, ancak daha az et, daha fazla bitki ürünü ve bol miktarda yeşil çay içeren uyarlanmış versiyonu yiyenler, karaciğerlerinde belirli faydalar gördüler.

Prof. Shai, The Times of Israel'e yaptığı açıklamada, "Akdeniz Diyeti ve Yeşil Akdeniz Diyeti genel olarak eşit kilo kaybına yol açsa da karaciğerdeki yağ kaybı yeşil diyeti yapanlarda iki katına çıktı. Karaciğer genel insan sağlığı için çok önemli ve yağlı karaciğer hastalığının geniş etkileri var. Ancak ilaç tedavilerinin eksikliği ve genel kilo kaybının ötesinde beslenme protokolünün olmaması bu yeni diyeti önemli kılıyor" dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR