3 Mart 2021 Çarşamba 14:28
vakko
vakko

İtalyan kraliyet ailesinin varisi, Yahudilerden af diledi

İtalya´nın son kralının soyundan gelen Emanuele Filiberto, Yahudi Soykırımına giden süreçte büyük dedesinin ırk ayrımı yasaları ve soykırımdaki rolü için Yahudi cemaatinden özür diledi.

Dünya 1084 görüntüleme
25 Ocak 2021 Pazartesi

Savoy hanedanının varisi olan Emanuele Filiberto, 27 Ocak Uluslararası Holokost Anma Günü öncesinde İtalyan Yahudi Cemaatine hitaben bir mektup yazdı. 48 yaşındaki Emanuele Filiberto, büyük dedesi 3. Vittorio Emanuele'nin imzasını taşıyan 1938 tarihli ırk ayrımı yasalarından ötürü ailesi adına af diledi.

Emanuele Filiberto mektupta şunları yazdı:

"Yükünü hala benim ve tüm Savoy kraliyet ailesinin omuzlarımızda hissettiğimiz 1938 ırk yasalarını kınıyorum. 3. Vittorio Emanuele'nin bu eylemini kendimize yakıştırmıyoruz: Bu acı imzayla aramıza mesafe koyuyoruz; bu belgeyi kabul edilemez buluyor, ailemiz için silinmez bir leke, tüm İtalya için de hala kanayan bir yara olarak görüyoruz. Nazi faşizmi çılgınlığında 7 bin 500'ü İtalyan olmak üzere 6 milyon Avrupalı Yahudi'nin öldürüldüğü trajedinin anısının daimî olduğunu" belirten Emanuele Filiberto, şöyle devam etti:

"Bu mukaddes İtalyan kurbanlar anısına tüm ailem adına bugün resmi olarak af diliyorum."

Emanuele Filiberto, TG5 televizyon kanalında yayımlanan söyleşide de "Af diliyorum ama affedilmeyi beklemiyorum" dedi.

Faşist lider Benito Mussolini döneminde çıkarılan ırk ayrımı yasalarıyla Yahudiler eğitim, iş, mülkiyet gibi birçok haktan mahrum edilmişti. Kral 3. Vittorio Emanuele, 1900'den 1946'ya kadar tahtta kalmış ve Mayıs 1946'da tahtı oğlu 2. Umberto'ya devretmişti. 2. Umberto'nun krallığı ise yaklaşık bir ay sürmüş ve İtalya'nın monarşiden cumhuriyete geçişiyle son bulmuştu. Emanuele Filiberto, Kral 2. Umberto'nun tek erkek torunu olarak Savoy hanedanının varisi olarak anılıyor.

Cumhuriyete geçişle Savoia kraliyet ailesinin erkek varislerinin ülke topraklarına girişi yasaklanmış, bu yasak 2002'de Silvio Berlusconi hükümeti tarafından kaldırılmıştı.

Kaynak: BBC Türkçe

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU