22 Ekim 2021 Cuma 12:34
Op Dr Mücteba Gündüz

Or Ahayim Hastanesi bilgilendiriyor: COVID-19´a karşı bağışıklık durumunun saptanması

Or Ahayim Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Uz. Dr.Ahmet Sanlı Konuklar uzunca bir süredir herkesin kafasında pek çok soruya neden olan ´Antikor Testi´ konusunu açıkladı.

Sağlık 19074 görüntüleme
27 Ocak 2021 Çarşamba

Antikor nedir?

Antikor, vücudumuzu tehdit eden bakteri, virüs gibi dış etmenlere karşı bağışıklık sistemi hücreleri tarafından oluşturulan proteinlerdir. Hastalığın atlatılmasında ve tekrar karşılaşıldığında önlenmesinde rol alırlar.

Antikor testi nedir?

Kişiden alınan kan örneklerinde bu proteinlerin düzeyinin ve tipinin saptanması için yapılan bir testtir.

Hangi durumlarda bu test yapılır?

COVID benzeri yakınmaları olup yapılan PCR testleri negatif saptanan hastalarda geriye dönük tanı amaçlı yapılır. Hastalığı belirtisiz geçirenlerin saptanmasında, hastalığı geçirenlerde bağışıklık durumunun belirlenmesinde, taramalar ile kişi ve toplumun bağışıklık durumunun saptanmasında ve aşı öncesi ve sonrası bağışıklık durumunun belirlenmesinde kullanılır.

Ne zaman antikor testi yapılmalı?

Bağışıklık hücrelerinin virüsü tanıyıp tepki oluşturması ve antikorların oluşması için bir dizi süreç gerekir. IgM tipi antikorlar hastalığın başlangıcından itibaren ortalama beş gün, IgG antikorları başlangıçtan ortalama 10-14 gün sonra pozitifleşmeye başlar. Temel bağışıklık durumunu gösteren IgG tipi antikorlardır. Zamanlama bu süreler göz önüne alınarak oluşturulur. Geriye dönük tanı için hastalığın üzerinden en az 2-3 hafta geçmesi gerekir. Bilinen bir hastalık yoksa tarama herhangi bir zamanda yapılabilir. Aşı sonrası bağışıklık durumunun saptanmasında ikinci dozdan bir hafta sonrası uygundur.

Sonuçlar nasıl yorumlanır?

Antikor testlerinde negatif sonuç alınması virüsle hiç karşılaşmadığımız anlamına gelmez iyileşip antikor düzeyleri düşmüş olabilir.

Pozitif sonuçlar aktif hastalık tanısında kullanılmaz, geriye dönük tanı amaçlıdır.

Pozitif sonuçlar bulaştırıcı olduğumuzu ya da olmadığımızı göstermez. Bunu ancak PCR ile anlayabiliriz.

Gerek aşı, gerekse hastalığın belirtili ya da belirtisiz geçirilmesi sonucu antikorun pozitif olması bağışıklık kazandığımızı gösterir.

Ancak bunun hangi düzeyinin, ne kadar süre koruduğu bilinmiyor. Bununla ilgili bilimsel çalışmalar devam etmekte.

Ayrıca biz hasta olmasak da virüsü solunum yollarında taşıyıp bulaştırabiliriz. Bu nedenle test sonucu pozitif çıkanların da koruyucu önlemlere aynı titizlikle devam etmesi gereklidir.

 

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR