3 Mart 2021 Çarşamba 15:16
vakko
vakko

İsrail´in İşçi Partisine yeni lider: Merav Michaeli

İsrail İşçi Partisinin yeni seçilen lideri Merav Michaeli, zor durumdaki partiyi yeniden kurma söz verdi.

Dünya 821 görüntüleme
27 Ocak 2021 Çarşamba

İsrail Meclisi Knesset üyesi Merav Michaeli, geçtiğimiz pazar günkü İşçi Partisi seçimlerini kazanarak, önümüzdeki 23 Mart genel seçimlerinde yok olma olasılığıyla karşı karşıya olan merkez sol partiyi devraldı.

Parti seçimlerindeki adaylar arasında tek milletvekili olan Michaeli, 37 bin kayıtlı parti üyesinden 9.651’inin oyunu alarak, seçimlerden yüzde 77 oranında destekle lider olarak çıktı.

Michaeli’yi İşçi Partisi eski Başkanı Amir Peretz tarafından desteklenen ve oyların yüzde 19’unu alan Avi Shaked takip etti. Eski bakan Yossi Beilin’in oğlu Gil Beilin de oyların yüzde 2,37’sini aldı.

Michaeli zafer konuşmasında, “Arkadaşlar şimdi eve dönme zamanıdır. Sizi yalan söyleyerek kandırdılar ve oylarınızı aldılar. Şimdi yalansız bir eve geri dönün.” şeklinde konuştu. Michaeli’nin yorumları, defalarca Binyamin Netanyahu liderliğindeki bir hükümete katılmama sözü vermesine rağmen geçen mart ayındaki seçimlerden sonra koalisyona katılan Peretz’i hedef alıyordu.

İşçi Partisi, son yıllarda İsrailli seçmenlerdeki sağa yönelimler, parti içindeki kargaşa ve parti tabanını sarsan yeni oyuncular sebebiyle darbe alarak önemli oranda oy kaybetti. Bir önceki seçimden sonra hükümete katılmasından bu yana, parti neredeyse tüm desteğini kaybetti. Son zamanlardaki kamuoyu yoklamalarının çoğu partinin bir sonraki Knesset’e giremeyeceğini öngörüyor.

Michaeli, “Son anda bu partiyi silinmekten kurtardık. Bu durumun ciddiyetini anlıyorum. İşçi Partisi hâlâ çamura saplanmış bir halde ve onu kurtararak yeniden inşa etmek benim görevim” dedi.

İşçi Partisinin liderlik koltuğu, bu ayın başlarında Peretz’in parti başkanlığından ayrılarak yeni seçimlere katılmayacağını ilan etmesiyle boşalmıştı. Daha sonra partinin ikinci adamı, Sosyal İlişkiler ve Hizmetler Bakanı Itzik Shmuli, liderlik seçimlerde yer almayacağını ve İşçi Partisinden ayrılmaya karar verdiğini açıklamıştı.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR