16 Nisan 2021 Cuma 04:46
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Kudüs´te I. Dünya Savaşı döneminden kalma el bombası bulundu

Dünya 650 görüntüleme
27 Ocak 2021 Çarşamba

Kudüslülere yürüyüş, koşu, barbekü ve oyun oynama fırsatı sunan, şehir merkezinde yer alan Gan Sacher, son günlerde yapılan kazı çalışmalarıyla gündemde.

Bölgede yapılan tadilat sırasında, bir kurtarma kazısı üzerinde çalışan arkeologlar I. Dünya Savaşı'ndan kalma bir İngiliz el bombası ile karşılaştı.

Savaş döneminden kalma el bombası, İsrail Eski Eserler Kurumunun yürüttüğü arkeolojik kazı çalışmaları sırasında, kazı başkanı Oscar Becherno tarafından, eski bir sarnıcın içinden ortaya çıkarıldı.

 Modern silahlar uzmanı Assaf Peretz açıklamasında “Bu, I. Dünya Savaşı'nda İngiliz ordusu tarafından kullanılan bir Mills 23 el bombası” dedi. Peretz, “Görünüşe göre el bombası geçmişte yoldan geçen bir kişi tarafından bulunmuş, bombayı gömmek ve bölgedeki tehlikeyi ortadan kaldırmak amacıyla yoldaki bir sarnıcın içine atılmış” yorumunu yaptı.

Kudüs toprakları, I. Dünya Savaşı öncesinde Osmanlı İmparatorluğunun idaresindeydi. 1917-1918 yıllarında İngilizler tarafından fethedilen Kudüs ve İsrail toprakları, savaşın sonunda İngiliz egemenliğine girmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ