17 Nisan 2021 Cumartesi 14:57
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Holokost kurtulanı, falafeli Yahudi direncinin bir sembolü yaptı

Dünya 802 görüntüleme
27 Ocak 2021 Çarşamba

18 Ocak 1945'te Auschwitz kampındaki Naziler, David Leitner ile yaklaşık 66 bin diğer kamp mahkûmunu karlı havada ölüm yürüyüşüne başlattılar. Yetersiz beslenmiş, bitkin ve üstlerinde kamp üniforması dışında hiçbir şeyi olmayan 14 yaşındaki Leitner, bu ölümcül yürüyüş sırasında annesinin böreklerini (bilkalach) hayal ederek yaşama tutundu.

Altın sarısı poğaça şeklindeki bu börekler kendi vatanı Macaristan ve tüm Orta Avrupa'da yaygındı.

Çoğu mahkûm bu yürüyüşü sağ olarak tamamlayamadı. Leitner, arkadaşları tarafından anılan adıyla Dugo, hayatta kalmayı başardı.

Dugo, Holokost’tan hemen sonra İsrail'e göç etti. Kudüs'te ilk defa bir markete girip falafel gördüğünde ise, anıları yeniden canlandı. O günden beri Leitner, her 18 Ocak günü hayatta kalmasını kutlamak adına  iki porsiyon falafeli yemeyi bir gelenek haline getirdi. Leitner’in bu geleneği son yıllarda İsrail'de popüler olmaya başladı: Dugo Günü adı verilen bu günde Leitner'ın anısına, İsrail kültürünün bir öğesi sayılan nohuttan yapılan falafel yeniliyor.

İsrail Dışişleri Bakanlığı bu yıl Dugo Gününü ilk defa yurtdışına taşıdı; Londra ve Varşova Büyükelçilikleri bölge halkına bedava falafel verip Leitner'ın hikâyesini anlattılar. 

Varşova'da İsrail Büyükelçiliği, BeKef İsrail restoranı ile birleşerek #OperationDugo (Lehçe) ibaresini görünür bir şekilde asan işyerlerine 350 porsiyon falafel dağıttı. Etkinlik, Polonya televizyon ve medyasında büyük ilgi gördü. Londra'da ise İsrail Büyükelçiliği evsizler barınağına 100 porsiyon falafel bağışladı.

İsrail'de, aralarında eski Eğitim Bakanı Rafi Peretz'in de olduğu binlerce insan sosyal medyada #OperationDugo etiketiyle falafel yerlerken çekilmiş fotoğraflarını  paylaştılar.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ