17 Nisan 2021 Cumartesi 14:24
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

GalataPerform´un yeni oyunu çevrimiçinde ´Terk Edilmiş Kıyılar /Negatif Fotoğraflar´

Tuna SAYLAĞ Sanat 1853 görüntüleme
27 Ocak 2021 Çarşamba

Galata’daki 17 yıllık mekânına geçtiğimiz ay veda eden GalataPerform, tiyatro yolculuğuna Yeni Perform, Yeni Metin ve Yeni Dünya olarak devam edecek. İKSV Tiyatro festivalinde prömiyer yapmış olan yeni oyunu ‘Terk Edilmiş Kıyılar // Negatif Fotoğraflar’, 22 Ocak’taki dijital galasının ardından şimdilik bir ay boyunca, dijital kültür sanat mekânı YeniPerform.com’da gösterimde kalacak.

Seyir yeri ve sahne arasındaki ilişkiyi yeniden düşünmeyi ve kurgulamayı amaçlayan Ferdi Çetin’in yazdığı ve dekor - kostüm tasarımını üstlendiği, Yeşim Özsoy’un yönettiği eser, oyuncularla seyirciyi bir araya getirmeden video, ses, performans ve yerleştirmenin birleşiminden bir estetik yaratarak mekânın çağdaş teatral araçlarla dönüştürülmesini hedefleyen bir çalışma. Oyuncunun bedeni ve sesinin, diğer tüm teatral araçlarla bir bütün oluşturduğu gösterimde, bir ailenin geçmişinin izlerini sürecek şekilde yeniden düzenlenen oyun mekânında, ailenin bir araya gelemediği aile yemeğine dair bir anlatı inşa ediliyor. Kübra Balcan’ın anlatıcı olarak başladığı 45 dakikalık oyun, oyuncunun dış sesi eşliğinde Kübra Balcan, Yaman Ceri, Meral Çetinkaya, Banu Fotocan ve Ahmet Ayaz Yılmaz’ın canlandırdığı bir ailenin var olma, bir araya gelme, birbirini bulma ve kaybetme yolculuğunu, yaşadıkları ve yaşayamadıkları anları sığdırıyor. Ferdi Çetin’in usta işi derinlikli metni, bu yolculuğu bir aile sofrasında çekilmiş fotoğraflar üzerinden aktarıyor.

Hem çok iyi tanıyıp çok da sevdiğimiz bir ekibin heyecan verici yeni çalışmasını izlemek, hem de salgın sebebiyle tiyatronun geçirmekte olduğu evrimi algılamak için mutlaka izlenmesi gereken bir oyun.

 

 

‘My French Film Festival’ devam ediyor

UNIFRANCE tarafından düzenlenen ve dünyanın genç yönetmenlere adanmış ilk frankofon online sinema festivali olan 11. My French Film Festival, 15 Şubat’a kadar devam ediyor. Filmlerin tamamı MyFrenchFilmFestival.com adresinden, kısa metrajlı yapımlar ise festivalin Facebook sayfası ve YouTube kanalından ücretsiz seyredilebiliyor. Fransız, Belçika, Kanada ve İsviçre yapımı filmlerden oluşan seçki, Forever Young, Crazy Loving Families, True Heroines, French Ghost Stories, On the road veya Love gibi kısa ve uzun metrajlı filmler konularına göre oluşturuldu. Çocuk Köşesi ise beş kısa metrajlı sessiz animasyon filmden oluşuyor. Ayrıca bu yılki French Ghost Stories seçkisini iki büyük eser tamamlıyor: Orphée ve La Vie des morts.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ