11 Mayıs 2021 Salı 12:40
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Holokost Kurtulanından Fransız kasabasına 2,4 milyon dolar

Aralık ayında hayatını kaybeden Yahudi asıllı Eric Schwam, II.Dünya Savaşı sırasında ailesini ve binlerce kişiyi Nazilerden koruyan Fransız kasabasına 2,4 milyon dolar miras bıraktı.

Dünya 863 görüntüleme
1 Şubat 2021 Pazartesi

CNN'in haberine göre Noel günü 90 yaşında ölen Eric Schwam, servetini Yahudi ailesinin iki yıl boyunca saklanmasına yardımcı olan dağ kasabası Le Chambon-sur-Lignon'a bıraktı.

Fransa'daki Le Chambon-sur-Lignon, Yahudileri kurtardığı için İsrail’in Yad Vaşem Holokost Müzesi tarafından toplu olarak onurlandırılan iki bölgeden biri. (Diğeri Hollanda'daki Nieuwlande'dir.) Kasabada yaşayan Protestan köylülerin 2.500 Yahudi’yi kurtardığı ve daha yakın zamanda Ortadoğu ve Afrika'dan mülteciler aldığı tahmin ediliyor.

Kasaba, Avusturya'dan bir mülteci olarak anne-babası ve büyükannesiyle bölgeye geldiğinde 12 yaşında olan Schwam hakkında daha fazla bilgi arıyor. Fransız basınında çıkan haberlere göre, Lyon'da evli ama çocuğu olmayan emekli eczacı Schwam, ölümünden on yıl önce kasabayı ziyaret etmiş ve o sırada belediye başkanına servetiyle kasabayı onurlandırabileceğini belirtmişti. Ancak 2,4 milyon dolar olan hediyenin mirasın büyüklüğü bir sürprizdi.

Schwam mirasının bursları ve yerel okulları finanse etmek için kullanılmasını istedi. Belediye Başkan Yardımcısı Denise Vallat CNN'e, "Son derece onur duyuyoruz ve tutarı Bay Schwam’ın isteğine göre kullanacağız" dedi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU