14 Nisan 2021 Çarşamba 03:59
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Minix´liler de bayramı kutlandı

Toplum 1058 görüntüleme
3 Şubat 2021 Çarşamba

Her yıl olduğu gibi bu yıl da Kadıköy Hemdat İsrael Sinagogu, Tu Bişvat Bayramı vesilesiyle Hahambaşı Rav İsak Haleva başta olmak üzere Yahudi Toplumu üst düzey yöneticileri, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ve Minix-Ulus Özel Musevi 1. Karma Anaokulu öğrencileri ve ailelerini ağırladı.

Bu yıl pandemi dolayısıyla geniş katılımlı bir etkinlik gerçekleşemedi. Kısa zaman önce Yeldeğirmeni’ndeki binalarına taşınan Minix-Ulus Özel Musevi 1. Karma Anaokulu bu kez sadece büyük grup öğrencileriyle kutlamaya katıldı.

Rav Yeuda Adoni’nin Ağaçların Yılbaşısı olarak adlandırılan bayram hakkında bilgi vermesinin ardından her yemiş için açıklama yapılıp berahalar okundu. Hahambaşı Rav Haleva, kutlamaya çevrimiçi katıldı ve çocuklara hitap ederek ağacın insana benzediğini, sağlıklı büyüyen ağacın meyvelerinin de sağlıklı olacağını ve insanlara iyilik vereceğini belirtti. Hahambaşı Haleva çocuklara sorumluluk aşılayarak geleceklerine yararlı olacağını düşündüğü için, ekmeleri için bir zeytin fidanı gönderdi.

Daha sonra ağaç ekimine geçildi. Çok kısıtlı bir yahid grubu ve Hisva Başkanı Eli Arditi’nin katıldığı, sosyal mesafenin unutulmadığı bahçede zeytin ağacının yanı sıra çam ağacı da dikildi. Çocuklar, önce yeni toprakla fidanların etrafını sıkıca kapladı, sonra da hayat suyunu verdiler. Toprağa bu ay ekim yapmanın önemi konuşuldu ve zeytin ağacının anlamı paylaşıldı.

Sonrasında sinagoga giren Minix öğrencileri söyledikleri Tu Bişvat şarkıları ile büyükleri büyüledi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ