14 Mayıs 2021 Cuma 20:21
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

ABD: “İsrail´in güvenliğine verdiğimiz önem dokunulmazdır”

İsrail Dışişleri Bakanı Gabi Aşkenazi, geçtiğimiz günlerde göreve atanan ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü. Görüşmenin Kudüs ile Biden hükümeti arasındaki üst düzeyde ilk resmi görüşme olarak kayda geçti.

Dünya 821 görüntüleme
3 Şubat 2021 Çarşamba

İsrail Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre iki bakan görüşmeleri boyunca, bölgesel strateji meseleleri, barış çemberinin genişletilmesi ve İran tehdidinin de aralarımda olduğu pek çok başlık altındaki konuya değindiler.

Blinken görüşmede, ABD’nin İsrail’in güvenliğine verdiği önemi hatırlatarak, bölgede barış ortamı sağlanması için İsrail ile birlikte ve yakın temasta işbirliğine devam edeceklerini belirtti. Blinken ayrıca, İbrahim Anlaşmaları kapsamında gösterilen ilerlemeyi tebrik ederek, ABD’nin barış süreci ve anlaşmanın gerçekleşmesi için çalışmalara destek verdiğini bildirdi.

ABD Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan yazılı açıklamada, "Dışişleri bakanları, İsrail-ABD arası sarsılmaz ilişkiyi görüşmüş, her iki ülkenin yakın temasta kalarak önümüzdeki günlerde karşılaşacakları sorunlarla birlikte mücadele edeceklerini söylemişlerdir” dendi.

İsrail’in geçtiğimiz aylarda Birleşik Arap Emirlikleri, Bahreyn, Sudan ve Fas ile girdiği tarihi değer taşıyan normalleşme sürecini de değerlendiren Aşkenazi, “ABD önderliğinde yaptığımız normalleşme süreciyle ilgili barış anlaşmalarının Ortadoğu’da oluşturduğu geniş barış koalisyonunun kapsamını arttırmak için çalışmalarımıza devam etmeli, bölgenin güvenliğini ve istikrarını tehdit edecek her türlü etkeni yok etmeliyiz. İran ve yandaşlarının oluşturduğu global terör ve diğer tüm tehditlere karşı birlikte davranabileceğimizden hiç şüphem yok” dedi.

Blinken de daha sonra Twitter üzerinde bir mesaj yayınlayarak, “Gabi Aşkenazi ile İsrail-ABD arası sarsılmaz ilişkiden bahsetmek harikaydı. İsrail’in güvenliğine verdiğimiz önem dokunulmazdır. Dışişleri Bakanı ve diğer yetkililer ile birlikte çalışarak ortak hedeflerimize doğru ilerlemeyi iple çekiyorum” dedi.

ABD’nin yeni Başkanı Biden’ın, Trump dönemindeki ‘Önce Amerika’ politikasından mümkün olduğunca uzak bir strateji izlemesi beklenirken, Biden İbrahim Anlaşmaları’na uyacağını bildirmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ