11 Mayıs 2021 Salı 12:54
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

İsrail, aşılamada lider fakat vaka sayısı artmaya devam ediyor

Pfizer-BioNTech aşısının ilk dozunu 3 milyon kişiye yapan İsrail, nüfusun yüzde 20´sine denk gelen 1,7 milyon kişiye de aşının ikinci dozunu yaptı.

Dünya 828 görüntüleme
3 Şubat 2021 Çarşamba

Sağlık sisteminin yaptığı ön hazırlıklar ve Pfizer ile varılan tedarik anlaşmaları sayesinde İsrail dünyadaki aşı yarışında liderlik konumuna yerleşti. Ancak ülkedeki sıkı karantina önlemleri devam ediyor. Yetkililer, halen yüksek seyirde devam eden pozitif vaka sayısını, virüsün mutasyonuna bağlıyor. Aralık ayı sonunda günlük vakaların yüzde 30 ila 40'ını İngiltere varyantı oluştururken bugünler bu yüzde 80'e yükselmiş durumda.

Nüfusa oranlandığında İsrail, dünyada COVID-19 aşısının en fazla yapıldığı ülke olurken, toplam vaka sayısında da 11. sırada yer alıyor.

Yapılan açıklamalarda ayrıca, 60 yaş üzerin nüfusun da neredeyse yüzde 90’ının aşılandığı belirtildi. Şu anda 40-50 yaş arasının aşılandığı, bu grubun da 2-3 hafta içinde tamamlanacağı açıklandı. Yaklaşık bir ay içerisinde, İsrail’de halkın büyük çoğunluğunun korona virüsüne karşı aşılanmış olması planlanıyor.

Tel Aviv yakınlarındaki Ramat Gan’da yer alan Sheba Sağlık Merkezi, ikinci doz COVID-19 aşısı yapılan sağlık çalışanlarının antikor düzeyiyle ilgili çalışmanın sonuçlarını da kamuoyuyla paylaştı. Araştırma kapsamında, 102 sağlık çalışanından aşının ikinci dozu uygulandıktan bir hafta sonra örnekler alındı ve yüzde 98'inin antikor seviyesinin virüse karşı koymak için yeterli düzeye ulaştığının belirlendiği kaydedildi. İkinci doz aşıyı olanların büyük bölümünün antikor düzeyinin, hastalığı atlatanlardan daha fazla olduğu ifade edildi.

Sheba Sağlık Merkezi Bulaşıcı Hastalık Epidemiyoloji Birimi Direktörü Dr. Gili Regev-Yochay, yaptıkları araştırmanın ilk sonuçlarının aşının işe yaradığını ortaya koyduğunu belirterek, "İyimser olmak için kesinlikle bir neden var" ifadesini kullandı.

Yaklaşık 9,3 milyon nüfusa sahip İsrail'de Pfizer ve BioNTech'in geliştirdiği COVID-19 aşısının ilk dozu 20 Aralık 2020'de, ikinci dozu 9 Ocak'ta uygulanmaya başlamıştı. Başbakan Netanyahu, mart ayında normal hayata dönmeyi umduklarını açıkladı.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU