8 Mayıs 2021 Cumartesi 11:00
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Alman Müslümanların Holokost´a ´şok edici´ yanıtı

Almanya´daki Holokost eğitmenleri sık sık Müslüman kökenli Almanların Nazi zulmü hakkındaki tartışmalara "yanlış" yanıt verdiğini bildiriyor: Pişmanlık yerine endişe, korku ve radikal empati ile tepki veriyorlar.

Dünya 1240 görüntüleme
4 Şubat 2021 Perşembe

Almanya’nın aşırı milliyetçiliğe muhalefetine rağmen Holokost kültürünü toplumunun etnik olarak Alman olmayan üyelerini dahil etmekte başarısız oluyor. Özellikle, II.Dünya Savaşı'ndan sonra savaşın harap ettiği ülkeyi yeniden inşa etmeye davet edilen Müslüman / göçmen kökenli Almanlar, yakın zamana kadar, Federal Cumhuriyet'in demokratik karakterini güçlendirmek için geçmiş hatalardan öğrenmeye ilişkin temel Alman anlatısına dışsal ve ilgisiz olarak görülüyordu.

2000'lerde, Müslüman kökenli Almanlar beklenmedik bir şekilde ülkenin Holokost hafıza kültürünün merkezi haline geldi. Ancak hoş karşılanan katılımcılar olarak değil, bir hedef olarak. Bu önemli dönemden bu yana, Türk ve Arap kökenli Almanlar, Almanya'nın Nazi dönemindeki geçmişiyle hesaplaşma girişimleriyle ilgisizler. Günümüzde Müslüman kökenli Almanlar, Holokost tarihiyle ilişki kuramamakla ve Yahudi kurbanlarıyla empati kuramamakla suçlanıyor.

Gazeteler, Müslüman öğrencilerin Nazi Toplama Kampı turlarına katılmayı nasıl reddettikleri ve Nasyonal Sosyalizm tartışmasına ayrılan tarih derslerindeki materyallerle meşgul olmadıkları hakkında hikayeler yayınlıyor. Yahudi karşıtı suçların yüzde 90'ının beyaz sağcı Almanlar tarafından işlendiği bir ülkede, ülkedeki antisemitizmin başlıca taşıyıcıları oldukları için parmaklar hala Müslümanları işaret ediliyor.

Buna göre, hükümet, sivil toplum kuruluşları ve Müslüman azınlık grupları, özellikle Müslüman kökenli göçmenler ve mülteciler için özel olarak tasarlanmış Holokost eğitimi ve antisemitizm önleme programları tasarlamaya başladılar, böylece onlar da Holokost'tan dersler çıkarabilir ve Almanya'nın en önemli görevini benimseyebilirler. Hükümet, yakın zamanda savaş alanlarından kaçan mültecileri Nazi ölüm kamplarını ziyarete götürerek, kişisel deneyimler yoluyla antisemitizmi öğreten programları finanse edecek.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU