24 Haziran 2021 Perşembe 14:24
Mett Hotel
Mett Hotel

Çin hükümeti, Clubhouse´a erişimi engelledi

Çin´de özgür ifade alanı haline gelen Clubhouse sosyal medya uygulaması engellendi. Sosyal ağlara yoğun sansür uygulanan Çin´de Clubhouse uygulaması kullanıcıları pazartesi gecesinden itibaren hata mesajı ile karşılaştı.

Dünya 1082 görüntüleme
9 Şubat 2021 Salı

Bir sesli iletişim uygulaması olan Clubhouse, kendini 'audio bazlı yeni medya platformu' olarak tanımlıyor. Uygulama ile dünyanın her yerinden insanlar sesli olarak birbirleriyle konuşabiliyor, hikayeler anlatabiliyor ve fikirlerini paylaşabiliyor. Platformun konuşmaların kaydedilememesi özelliği ile öne çıkıyor. Uygulama, sesli konuşmaların telefonuna kaydedilmesine izin vermiyor.

Çok sayıda Çinli kullanıcı, pazartesi gecesinden itibaren VPN kullanmadan Clubhouse uygulamasına erişemediği mesajını paylaştı.

Clubhouse uygulamasının, Twitter, Facebook ve YouTube gibi sitelerin erişime kapalı olduğu Asya ülkesindeki internet izleme sistemi Great Firewall'a (Dev Güvenlik Duvarı) takıldığı tahmin ediliyor.

Çinli Clubhouse kullanıcıları platformda Doğu Türkistan'daki Uygur kampları, Tayvan'ın bağımsızlığı ve Hong Kong'un tartışma yaratan ulusal güvenlik yasası gibi konularını yoğun olarak tartışıyordu.

Clubhouse'taki özgürlük alanı Çin'in Twitter'i olan Weibo'da da çok konuşulmuştu. 65 binden fazla beğeni alan bir Çinli kullanıcı, "Bu ortamın ne kadar dayanabileceğini bilmiyorum. Ama İnternet tarihindeki bu anı kesinlikle hatırlayacağım" demişti.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental