14 Nisan 2021 Çarşamba 04:36
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Netanyahu´dan ´Arap bakan´ sözü

Dünya 2211 görüntüleme
10 Şubat 2021 Çarşamba

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Likud Partisinin Knesset aday listesine seçilen ilk Arap Müslüman aday Nail Zoabi'yi, partisinin seçimleri kazanması halinde kuracağı hükümette bakan olarak atamayı planladığını açıkladı.

Netanyahu, okul müdürü olan Zoabi'nin, Likud'un bir sonraki koalisyonu kurması halinde "Arap topluluklarını geliştirme bakanı" olarak atanacağını belirtti.

Mart seçimlerinde Arapların oylarını arttırmayı hedefleyen Netanyahu, Zoabi'nin başkanlık edeceği yeni bir bakanlık kurma planlarını, Arap topluluklarındaki yüksek düzeydeki şiddet ve organize suçlar nedeniyle artmakta olan protestolar sırasında açıkladı. Netanyahu, Zoabi ile birlikte yayınladığı videoda, "Çok şey yaptık, ancak hâlâ daha yapılacak işimiz var. Bunu birlikte yapacağız" ifadelerini kullandı.

Netanyahu,  23 Mart seçimleri için Likud'un kadrosunda 39. sıraya Zoabi’yi yerleştirdi. Kamuoyu yoklamaları Likud'un seçimlerde Knesset’de 30 sandalye kazanabileceğini öngörüyor. Bu durumda Zoabi'nin sırası Knesset'e girmesi için yeteri kadar yüksek değil.

Ancak Likud yetkilileri perşembe günü yapılan açıklamada, bir sonraki kurmayı umdukları hükümette Norveç Kanunu diye bilinen bir uygulamayı devreye sokacaklarını belirterek, Zoabi'yi Knesset’e seçeceklerini taahhüt etti. Bu kanun uyarınca kabineye seçilen vekiller, meclisteki sandalyelerinden vazgeçerek, yerlerini partinin alt sıralardaki diğer üyelere bırakabiliyor. Bu taahhüt, cuma günü Zoabi ile görüşen Netanyahu'nun, ona bakanlık görevini taahhüt etmesiyle geçersiz hale geldi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ