18 Eylül 2021 Cumartesi 01:40
izmir marriot
izmir marriot

Netanyahu: “Uluslararası Ceza Mahkemesinin soruşturması antisemitizm örneği”

Dünya 779 görüntüleme
10 Şubat 2021 Çarşamba

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Uluslararası Ceza Mahkemesinin (UCM) İsrail'e karşı aldığı, savaş suçları soruşturması açılabileceği yönündeki kararı antisemitizm örneği olarak nitelendirdi ve bu kararla savaşacağına dair söz verdi.

UCM cuma günü aldığı kararda, yetki alanının İsrail'in 1967'deki Altı Gün savaşı sırasında elde ettiği toprakları da kapsadığına hükmederek bu bölgede olası savaş suçu soruşturması açılabileceğini belirtmişti. Bu konuda 2019'da bilgi veren UCM Başsavcısı Fatouh Bensouda'nın soruşturma başlatıp başlatmayacağı merak konusu.

Netanyahu, bir zamanlar Yahudi halkına karşı yapılan Holokost gibi zulümleri önlemek için kurulan mahkemenin bugün Yahudi devletini hedef almasından dolayı duyduğu endişeyi bildirdi. Başbakan, demokratik İsrail’in kendi devletinin çocuklarını öldüren teröristlere karşı kendini savunduğunda, şehirleri roketlediğinde, karşı manevranın savaş suçu sayılmasını kabul etmeyeceğini sözlerine ekledi. Aynı zamanda, UCM’nin neredeyse her gün korkunç zulümler işleyen İran ve Suriye gibi acımasız diktatörlükleri soruşturmayı reddetmesinden dolayı duyduğunu sıkıntıyı dile getirdi. İsrail lideri, adil olmayan bu kararla tüm gücüyle mücadele edeceğine yemin etti.

UCM Başsavcısı Bensouda, 2019 yılında bir soruşturmanın onaylanması halinde, 2014 İsrail-Hamas çatışmasına, İsrail’in yerleşim politikasına ve İsrail'in Gazze sınırındaki protestolara karşı tepkisine odaklanacağını belirtmişti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV GZ

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel