19 Ocak 2022 Çarşamba 16:32
DELFIN DEKORASYON
DELFIN DEKORASYON

Türkiye ve İsrail uzlaşmaya yaklaşıyor

İsrail ile Türkiye arasındaki yakınlaşma haberleri, diplomatik ilişkilerinde yıllarca süren iniş çıkışların ardından hareketleniyor.

Dünya 3184 görüntüleme
11 Şubat 2021 Perşembe

Jerusalem Post Gazetesi’ndeki bir makaleye göre Türk yetkililer, bir zamanlar yakın olan İsrail ve Türkiye ilişkilerini yeniden başlatmak için can atıyor.

Kudüs Strateji ve Güvenlik Enstitüsü (JISS) ve Tel Aviv Üniversitesi'ndeki Moşe Dayan ve Ortadoğu ve Afrika Çalışmaları Merkezi'nden (MDC) Türkiye uzmanı Dr.Hay Eytan Kohen Yanarocak ise, bunları söylemek için erken olabileceğini belirtti.

Yanarocak Jerusalem Post’a yaptığı açıklamada, her iki taraftan gelen yapıcı sinyallere rağmen, önümüzdeki ay yapılacak İsrail seçimlerinin sonuçlanmasına kadar önemli adımlar atılmayacağını ve İsrail'deki liderlik değişikliğinin bağların ısınmasını hızlandırabileceğini belirtti. Yanarocak, "İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu koltuğunu koruyamazsa, o zaman Türkiye gözünde İsrail ile bir normalleşme başlatmak çok daha kolay olacaktır" dedi.

Türkiye, İsrail ile ABD himayesinde imzalanan dört Arap ülke arasında geçen yılki normalleşme anlaşmalarının değerlendirmesini yaptı. Yanarocak, bu anlaşmaların İsrail'in bölgesel izolasyonundan kurtulmasına yardımcı olduğunu ve Türkiye ile diplomatik ilişkilerin iyileştirilmesi için müzakerelerde üstünlük sağladığını ifade etti.

Connecticut'taki Bridgeport Üniversitesi'nde Ortadoğu siyaseti uzmanı olan Hasan Awwad, The Media Line'a diplomatik bağların yeniden kurulmasının İsrail ve Türkiye’ye çok şey kazandıracağını belirtti.

Awwad, geçtiğimiz hafta, bir İsrail yolcu uçağının, 10 yıllık bir aradan sonra İstanbul Havalimanı'na inmesinin iki ülke arasındaki ilişkilerde bir çözülmenin sürdüğünün işareti olarak görülebiliceğini belirtti. Ayrıca ilişkilerin yeniden başlamasının iki ülkenin savunma sanayileri üzerinde büyük bir etkisi olabileceğini iddia etti.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental