5 Mart 2021 Cuma 13:02
vakko
vakko

Hafif COVID geçirenlerin %50´sinde semptomlar 6 ay sonra bile devam ediyor

İsrailli bilim insanları tarafından yayınlanan yeni bir araştırmaya göre, hafif veya orta dereceli COVID-19 vakalarının yaklaşık yüzde 50´sinde altı ay sonra hala semptomlar görülmeye devam ediyor.

Dünya 718 görüntüleme
22 Şubat 2021 Pazartesi

Klinik Mikrobiyoloji ve Enfeksiyon dergisinde bu ay yayınlanması planlanan araştırmada, Nisan ve Ekim 2020 tarihleri ​​arasında koronavirüse yakalanan 18 yaş üstü 103 kişiyi değerlendirildi. Araştırmaya katılanlarda hafif ve orta dereceli semptomlar vardı.

Katılımcılar, çalışma süresince dört kez mülakata alındı. Araştırma ekibinden Dr. Sarah, "COVID-19 geçirip iyileşen gençlerin altı ay sonra hala semptomlarının olması çok korkutucu" dedi.

Altı ayda, hastaların yüzde 46'sında en az bir çözülmemiş semptom var. Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezleri’nin (CDC) belirlediği en yaygın semptomlar, yorgunluk (%22), koku ve tat değişiklikleri (%15) veya nefes alma güçlüğü (%8) şeklinde belirtildi.

Katılımcıların yarısından fazlası (%53) CDC dışı bir semptomdan şikâyet etti: iştahsızlık.

Yetkililer hastaların bazılarının bahsettiği diğer semptomlar arasında hafıza kaybı, saç dökülmesi ve depresyonun da yer aldığını ve hastaların COVID-19 sonrası yaşadıklarını anlamanın zor olduğunu belirtti.

İsrailli hükümet yetkilileri, rapordaki bilgilerin, doktorların COVID-19’un uzun vadeli sağlık sorunlarını daha iyi anlamalarını ve gençleri aşı olmaya teşvik etmeye hizmet edeceğini umduğunu belirtti.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR