27 Kasım 2021 Cumartesi 08:20

Berlin´de dinler arası ibadet merkezi projesi

Alman hükümeti, üç dinin aynı çatı altında ibadet edebileceği bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.

Dünya 4739 görüntüleme
3 Mart 2021 Çarşamba

Dinler arası ibadet merkezinin, Doğu Alman komünist yetkilileri tarafından yerle bir edilen bir kilisenin yerine inşa edileceğini belirtildi. Merkez, bir toplantı alanıyla birbirine bağlanan bir sinagog, cami ve kiliseden oluşacak.

Basında yer alan haberlere göre, 27 Mayıs'ta gerçekleşecek temel atma töreniyle projenin on yıllık planlaması sona erecek ve dört yıllık inşaat dönemi başlayacak. Yaklaşık 47 milyon Euro'ya mal olması planlanan projenin maliyetin çoğu Alman hükümeti tarafından karşılanırken bir kısmı da bağışlardan elde edilecek.

Geniş bir toplantı alanına sahip olacak merkezin, hem dini, hem de kültürel etkinliklerle, üç dinin temsilcilerinin yanı sıra, diğer dinlere mensup kişileri de bir araya getirmeyi hedeflediği belirtildi.

Bu projede Müslüman ve Hıristiyan liderlerle işbirliği yapan Haham Andreas Nachama, The Guardian'a verdiği demeçte “Tanrı'ya giden birçok farklı yol var ve her biri iyi bir yoldur.  Bir sembolden daha fazlasıdır. Aramızda nefret olmadığını gösterdiğimiz yeni bir dönemin başlangıcındayız" dedi.

 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şalom TV Şalom Spotify'da GZ

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

MOZOTROS AİLESİ - İrvin Mandel

TÜNELİN UCU - İzel Rozental

TÜNELİN UCU - İzel Rozental