20 Nisan 2021 Salı 03:31
Now Hair Time

“Rus ordusu Eli Cohen´in kalıntılarını arıyor”

Londra merkezli Arap haber kanalı Rai Al-Youm, Rusların Eli Cohen´in gömüldüğü yer hakkında bilgi vermesi için Suriye rejimine baskı yaptığını bildirdi.

Dünya 3143 görüntüleme
3 Mart 2021 Çarşamba

Cumartesi günü yayınlanan habere göre Suriye'de bulunan Rus ordusu, birkaç gün önce, İsrailli ünlü casus Eli Cohen'in kalıntılarını bulmak için mezarlıklarda aramalar yaptı. Doğruluğu kesinleşmemiş bu habere göre, askerler aramalar sırasında Şam'a birkaç kilometre uzaklıktaki Yarmuk Filistin Mülteci Kampındaki mezarlığa odaklandı.

Rai Al-Youm, Esad hükümetinden üst düzey bir yetkilinin, “Rusya ve Suriye, Cohen'in 1960'larda Şam'da infaz edilmesinden bu yana kayıp olan cesedinin aramalarını son zamanlarda arttırdılar” dediğini iddia etti. Haberde, Rusların Cohen'in nerede gömüldüğüne dair bilgi vermesi için Esad rejimine baskı yaptığı bilgisi de yer aldı. Cohen'in kalıntılarının, o dönem iktidarda olan, Esad'ın babası Hafız Esad'ın emriyle mezarından çıkarılıp başka yere taşınmasından dolayı, rejimin günümüzdeki yetkililerinin kalıntılar hakkında bir bilgiye sahip olmadığı anlaşılıyor.

Haberde ayrıca, yapılan son aramaların Suriye'deki Filistinli terör örgütlerini kızdırdığını ve örgütün, kampın mezarlığındaki gayrimüslim askerlerin varlığının, orada gömülü olan ‘şehitlerin’ onuruna saygısızlık olduğunu iddia ettiği belirtildi.

Cumartesi günü yayınlanan, Rus ordusunun Yarmuk mezarlığında arama yaptığı iddiaları, Suriye sınırını yanlışlıkla geçen İsrailli kadının Rusya arabuluculuğunda gerçekleştirilen takas haberinin ardından, bu ay içinde yapılan ikinci haber oldu. İsrail, alıkonulan iki Suriyeli çobanı esir takası kapsamında serbest bıraktı. Basında çıkan haberlerde, İsrail'in takas için Suriye'ye 1 milyon dolar değerinde Rus Sputnik-V COVID aşısı temin ettiği iddia edildi. Ancak, hem İsrail hem de Suriye bu haberleri yalanladı.

Şubat ayı başlarında, Rusya'nın RT televizyonu Cohen'in gizli görev sırasında, Şam'da yaşadığı mahallenin çevresinde çekildiği iddia edilen görüntüleri yayınlamıştı. Görüntüler, Cohen'in Suriye istihbaratı tarafından ifşa edildiği yıla ait.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ