20 Nisan 2021 Salı 03:12
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Kentucky, antisemitizm tanımını benimseyen ilk ABD eyaleti oldu

İlk kez, bir ABD eyaleti, İsrail´e yönelik eleştirinin ne ölçüde Yahudi karşıtı sayılması gerektiği konusunda dünya çapında tartışmaları ateşleyen bir antisemitizm tanımını resmen kabul etti.

Dünya 3404 görüntüleme
3 Mart 2021 Çarşamba

Kentucky'deki milletvekilleri, antisemitizmi kınamayı amaçlayan geniş bir karar kapsamında IHRA (International Holocaust Remembrance Alliance) olarak bilinen Uluslararası Holokost Anma İttifakı tarafından geliştirilen tanımı kabul etti. Louisville Courier Journal'ın haberine göre, eyalet meclisinde tek Yahudi üye olmasına rağmen, kararın oybirliğiyle alınması sürpriz oldu. Eyalet Senatörü Karen Berg’ün, karara ortak imzasını koymasının bu sonuçta etkili olduğu düşünülüyor.

Louisville Demokratlarından Berg, konuyla ilgili olarak basına, "Yahudi mezarlıklarına, cemaatlerine ve toplum merkezlerine yönelik saygısızlık gözle görülür bir şekilde artıyor. Bu konu, yok etmemiz gereken nefretin bir parçası" diye dedi.

Bluegrass'tan Habad Haham Shlomo Litvin de gazeteye verdiği demeçte, "Kentucky'de yaşanan rahatsız edici olaylar" olarak nitelediği gelişmelere yanıt olarak alınan kararın hazırlanmasına yardım ettiğini belirtti. Bluegrass Habad Cemaati, Hanuka Bayramı kutlaması sırasında yaşadıkları bir saldırı da dahil olmak üzere, çok sayıda olayı yetkililere bildirdi.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ