16 Nisan 2021 Cuma 05:48
Beymen 5-20Nisan
Beymen 5-20Nisan

Türkiye Dışişleri Bakanlığından Arap Ligi´nin Türkiye´ye yönelik kararlarına tepki

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, "Arap Ligi Dışişleri Bakanları Konseyi´nin 3 Mart 2021 tarihinde düzenlenen toplantısında ülkemize yönelik alınan mesnetsiz kararları tümüyle reddediyoruz" ifadeleri kullanıldı.

Toplum 2787 görüntüleme
5 Mart 2021 Cuma

Arap Ligi Genel Sekreteri Ahmed Aboul Gheit, Kafkasya ve Akdeniz bölgelerinde artan bölgesel gerginlikteki rolü konusunda Türkiye'yi uyarmıştı ve bölgesel güç için “Sonu iyi olmayacak” demişti. Gheit televizyonda yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Türkiye, bölgesel ve süper güçleri le kendisi veya liderliği için iyi sonuçlanmayacak derecede bir grup anlaşmazlıkla karşı karşıyadır. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Mısır, Suriye, Irak ve Libya'ya askeri müdahalede bulunuyor” dedi.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı'ndan Arap Ligi’ne yanıt olarak yapılan açıklamada şöyle denildi:

Bazı Arap Ligi ülkelerinin kendi yıkıcı faaliyetlerini örtmek amacıyla ülkemize yönelik kalıplaşmış ithamlarını sürdürmekte ısrar etmesinin, dost ve kardeş Arap halkları nezdinde karşılığı bulunmadığını esasen Arap Ligi üyeleri de gayet iyi bilmektedir.

Üye ülkeler arasında şeffaf bir müzakere süreci yürütülmeksizin, çeşitli çevrelerin empoze etmesi sonucunda kabul edilen bu tür kararlara bazı Arap Ligi üyelerinin de karşı çıktığı veya şerh koyduğu görülmektedir.

Türkiye, ilkeli ve kararlı tutumuyla bölgesinde ve dünyada güvenlik, istikrar ve huzurun tesisi için en fazla çaba gösteren ülkelerden biridir. Arap ülkelerinin egemenlik ve toprak bütünlüklerinin korunması ile siyasi birliklerinin tesisi bölgeye yönelik en önemli önceliklerimiz arasında yer almaktadır.

Arap Ligi’ni, asılsız iddialarla ülkemizi hedef almak yerine, Arap halkının huzur, refah ve esenliğini önceliklendirmeye, bölgede güvenlik ve istikrarın tesisine yapıcı katkı sağlamaya bir kez daha davet ediyoruz.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ