11 Mayıs 2021 Salı 13:53
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

Pfizer aşısı, laboratuvar çalışmasında Brezilya varyantını nötralize etti

Pfizer/BioNTech COVID-19 aşısı, pazartesi günü New England Journal of Medicine´de yayınlanan bir laboratuvar çalışmasına göre, Brezilya´da hızla yayılan yeni bir koronavirüs varyantını etkisiz hale getirmeyi başardı.

Dünya 1474 görüntüleme
9 Mart 2021 Salı

Teksas Üniversitesi Tıp fakültesi’nde, aşı yapılan insanlardan alınan kan ile ilk olarak Brezilya'da tespit edilen oldukça bulaşıcı koronavirüs varyantının aynı mutasyonları içeren tasarlanmış bir versiyonunu nötralize etti.

Bilim insanları, nötrleştirme oranının, aşının geçen yılki virüsün daha önceki ve daha az bulaşıcı versiyonuna kabaca eşdeğer olduğunu belirttiler.

Daha önce yayınlanan çalışmalarda Pfizer, aşısının Birleşik Krallık ve Güney Afrika'da ilk kez tanımlanan diğer daha bulaşıcı varyantları nötralize ettiğini, ancak Güney Afrika varyantının aşının sağladığı koruyucu antikorları azaltabildiğini bulmuştu.

Pfizer, mevcut aşısının hala Güney Afrika varyantına karşı koruma sağlama olasılığının yüksek olduğuna inandığını belirtti. Bununla birlikte, ilaç üreticisi, bağışıklık tepkisini daha iyi anlamak için aşılarının üçüncü bir takviye dozunun yanı sıra varyantla savaşmak için özel olarak yeniden düzenlenmiş bir versiyonunu test etmeyi planlıyor.

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU