14 Mayıs 2021 Cuma 20:34
Zen Poliklinik 1 nolu alan
Zen Poliklinik 1 nolu alan

ABD: “Amerika´nın çıkarlarına karşı gelmek isteyen Ortadoğu müttefiklerimize izin yok”

Biden yönetimi, ABD politikalarına karşı gelmemeleri ve bölgenin sorunlarına askeri çözümler aramamaları için Ortadoğu´daki müttefiklerine yönelik bir uyarı yayınladı.

Dünya 619 görüntüleme
10 Mart 2021 Çarşamba

Kudüs’teki Amerikan Büyükelçiliğinin geçtiğimiz cuma günü basına gönderdiği belgede, “Bölgedeki zorlukların çözümünün askeri kuvvet olduğuna inanmıyoruz ve Ortadoğu’daki ortaklarımıza Amerika’nın çıkar ve değerlerine ters düşecek politikalarını sürdürmeleri için açık çek vermeyeceğiz” ifadeleri yer aldı. 

‘Geçici Ulusal Güvenlik Yönergeleri’ adlı belge geçen hafta Beyaz Saray’ın web sitesinde yayınlanmış ve Biden yönetiminin Ortadoğu dahil, küresel stratejik çıkarlarını ana hatlarıyla belirlemişti. Belgede İsrail-Filistin çatışmasından bahsedilmiş, fakat Filistinlilerden ya da anlaşma konusunda İsraillilerle yaşadıkları sorunlardan bahsedilmemişti. 

Belgede “Ortadoğu’da İsrail’in komşularıyla entegrasyonunu geliştirmeye çalışıp, uygulanabilir iki ülkeli bir çözümün yaratıcısı rolümüzü sürdürürken, İsrail’in güvenliği konusundaki kayıtsız şartsız desteğimizi de devam ettireceğiz,” ifadeleri yer alıyor. 

Belge aynı zamanda İran’ın nükleer programının durdurulmasının gerekliliğini çok defa vurguluyor.

Biden yönetimi belgede “İran’ın saldırganlığını, egemenlik ve toprak bütünlüğüne olan tehditlerini durdurmak, El-Kaide ve bağlantılı terörist ağlarını parçalamak ve IŞİD’in güçlenmesini engellemek için bölgedeki ortaklarımızla birlikte çalışacağız” ifadelerinde bulunuyor. 

Siz de yorumunuzu yapın

Tüm Yorumları Görün
Yorum Yapmak için üye girişi yapın!Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekiyor...
Üye Girişi yapmak için Tıklayın

İLGİLİ HABERLER

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

GZ

TÜNELİN UCU

TÜNELİN UCU

MOZOTROS AİLESİ

MOZOTROS AİLESİ